Logo chytré školy

Za štěňata zaplatila 150 tisíc korun. Žena se nachytala na podvodném inzerátu

Na internetu se dá pořídit i prodat téměř všechno. Anonymní uživatelé v online světě obchodují s oblečením, nábytkem, a dokonce i domácími mazlíčky. Policie zaznamenala zvyšující se počet podvodníků, kteří se vydávají za kupce. Ani falešné inzerce však nejsou výjimkou. Na takový podvodný inzerát doplatila i žena z Liberecka, která si chtěla pořídit dvě štěňata. Podvodník z ní vymámil téměř 150 tisíc korun.
Za štěňata zaplatila 150 tisíc korun. Žena se nachytala na podvodném inzerátu

V poslední době evidujeme případy podvodníků zejména z řad kupujících. Ti projeví zájem o Vámi inzerované zboží, jehož hodnota může být i nedbale nízká,“ uvedli policisté středočeského kraje. A jak tyto podvody fungují? Kupující vyžadují použít vlastní způsob dopravy, za kterou chtějí i sami zaplatit.  Podvodníci z nic netušících prodávajících vymámí email, telefonní číslo a číslo účtu pro zaslání platby. Nic neobvyklého, že? 

Problém nastává, když prodávajícímu přijde mail od údajné přepravní společnosti, které podvodník dodá věrohodnost použitím loga. Ta vyžaduje potvrzení platby, pomocí které je odkázán do svého internetového bankovnictví. Zde dopravní společnost požaduje odsouhlasení platby s  částkou v cizí měně. Pokud dojdete až sem, většinou už není cesty zpět. Podvodník vás takto může obrat až o desítky tisíc korun. 

Štěněčí podvod: žena postupně poslala 150 tisíc korun

Žena z Liberecka našla na internetu inzerát, který nabízel dvě štěňata plemene kavalír King Charles španěl. S prodávajícím údajně z Londýna se žena domluvila na ceně 8 500 korun za oba psy. „Nad rámec této dohody jí ale ještě téhož dne jménem přepravní společnosti vyzval k úhradě vratné zálohy na přepravní boxy pro psy ve výši 17 800 korun,“ zmínila policejní mluvčí Ivana Baláková pro idnes.cz.

Pak ale následovaly další a další výzvy k zaplacení. Nic netušící žena tak podvodníkovi poslala například více jak 10 tisíc korun na krmivo, 13 550 korun za pojištění psů nebo téměř 16 tisíc za jejich vakcinaci. Tím ale řetězec posílaných peněz neskončil. 

Nakonec jí dokonce přišla zpráva, že jedno ze štěňat onemocnělo. „Léčba údajně stála 25 tisíc korun, čímž původní cena štěňat spolu s celními poplatky narostla do sumy 147 164 korun. A i když je uhradila, aniž by jí štěňata někdo doručil, chamtiví podvodníci po ní chtěli dalších 35 tisíc korun údajně za jejich přechodné umístění do pet centra,“ přiblížila mluvčí. 

Okradená žena si nakonec uvědomila, že se stala obětí internetové podvodu a podala trestní oznámení. Podle police je však dopadení pachatele velmi nepravděpodobné. Žena tak nejspíš o své peníze přišla. 

Tipy od policie

  • Nenechte se zlákat nápadně nízkými cenami za zboží.
  • Ověřte si, pokud možno, recenze na prodávajícího, či kupujícího.
  • Neposkytujte při nákupu či prodeji na inzerčních portálech údaje o své platební kartě.
  • Nesdělujte, ani nezasílejte nikomu autorizační kódy, které obdržíte formou SMS zprávy.
  • Pokud si postupem na inzerčním portále nejste jistí, kontaktujte podporu daného portálu.

Tyto rady uvedla policie na svém webu. Jak nenaletět podvodníkům a jak na nákupy v online prostoru se dočtete v knihovně témat O2 Chytré školy.

 

zjistěte více na stránce výuka Čepice