Nezažili jste náhodou wangiri? Pozor na podvodníky ze zahraničí
Rychlé prozvonění a zavěšení. I tak může začínat jeden z podvodných telefonátů, které mají za cíl vytáhnout z nic netušících volajících stovky korun. Tomuto typu lsti se říká wangiri, víte, jak tento název vznikl? A čemu se vyvarovat, abyste se na konci měsíce nevyděsili kvůli výši vyúčtování za telefon?Název wangiri Wangiri je zkrácenou podobou spojení “one ring and cut”, tedy jednorázové prozvonění a položení. Pokud se však na dané číslo (které často pochází z exotických zemí, jako jsou Alžírsko, Tunisko, Pobřeží slonoviny, ale třeba také z Ruské federace) pokusíme zavolat, náš hovor bude pravděpodobně přesměrován, a to zpravidla na prémiovou linku. A přestože máme v našem neomezeném tarifu např. hovory zdarma, v těchto situacích jsou nám účtovány poplatky navíc - např. za minutové spojení zaplatíte 2-5 EURo. pochází údajně z Japonska. Toto slovo je složené z „wan“ (zkomolenina z anglického „one“, tedy jedno) a „giri“ (z japonského „kiru“, tedy useknout). V přeneseném slova smyslu tak v sobě slovo wangiri Wangiri je zkrácenou podobou spojení “one ring and cut”, tedy jednorázové prozvonění a položení. Pokud se však na dané číslo (které často pochází z exotických zemí, jako jsou Alžírsko, Tunisko, Pobřeží slonoviny, ale třeba také z Ruské federace) pokusíme zavolat, náš hovor bude pravděpodobně přesměrován, a to zpravidla na prémiovou linku. A přestože máme v našem neomezeném tarifu např. hovory zdarma, v těchto situacích jsou nám účtovány poplatky navíc - např. za minutové spojení zaplatíte 2-5 EURo. ukrývá podvod, který začíná jedním prozvoněním a rychlým ukončením. Kvůli tomu se na telefonu oběti ukáže nepřijatý hovor od neznámého čísla. Volali byste zpátky?
Pokud je vaše odpověď ano, měli byste být opatrnější. Podvodníci totiž mohou používat zahraniční prémiová telefonní čísla, která stojí mimo standartní sazebník hovorů. Oběť si tak často podvodu všimne až v moment, kdy musí zaplatit vyúčtování za telefon, které může být vyšší i o stovky korun. Jak je to možné?
Pokud je wangari propracované, může se důvěřivý člověk po vytočení čísla setkat s příjemnou melodií i mluveným slovem, které zní třeba jako inzerce. Díky tomu může volající „na drátě“ zůstat déle a tím pádem platit více. Což podvodníkům vyhovuje. Prémiová zahraniční čísla mají totiž sazbu až 5 eur, tedy více než 120 korun.
Zahraniční číslo? Nevolat
Pokud si v rychlosti nevšimnete nebo telefon nezobrazí podezřelou číselnou předvolbu, která značí zahraniční číslo, může vás to vyjít pěkně draho. Právě podle předvolby totiž dokážete určit, jestli je telefonní číslo zahraniční, či nikoliv. Pro připomenutí – předvolba České republiky je +420 nebo 00420. Dle portálu E-Bezpečí patří k podezřelým předvolbám například +236, +225 či +213.
Jednoduchou radou tedy je, zkontrolovat si telefonní číslo, které vám volalo. A pokud je zahraniční, dvakrát si promyslete, jestli skutečně chcete dotyčnému volat zpátky. Zajímá vás, jaké jiné nástrahy si na vás podvodníci mohou přichystat? Šest tipů, jak se chránit před viry a podvodníky, se dozvíte v O2 Chytré škole.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz