Logo chytré školy

Policie nasazuje proti šmejdům roboty. Jak se chovat, když volá podvodník?

„Zdravím, tady ošetřující lékař vašeho vnoučete. Stala se nehoda a potřebuji urychleně poslat peníze,“ mohou vyděšení senioři zaslechnout ze sluchátka telefonu. Zdá se vám, že tento podvod je průhledný a už ohraný? Policie varuje, že šmejdi stále útočí na starší generace. Do boje policisté vyslali roboty. 
Policie nasazuje proti šmejdům roboty. Jak se chovat, když volá podvodník?

Příběhy o vnoučatech v nemocnicích, autonehodách nebo jiných katastrofálních scénářích mají za úkol z důvěřivých seniorů vylákat peníze. Do boje proti podvodníkům na konci minulého roku vyrazili policisté, kteří přistoupili k aktivní osvětě prostřednictvím hlasového robota. Ten bude seniorům s pevnými linkami předávat vzkaz, že telefonáty s údajnými příbuznými či doktory by si měli ověřit a v případě podezření informovat Policii České republiky.  

Situace je vážná, okradený senior mnohdy přijde o veškeré své finanční prostředky. Zažívá existenční problémy, zdravotní a psychické dopady z prožitého traumatu a naletění podvodníkovi. Následky mnohdy bývají fatální,“ uvedla také na webu policie vedoucí oddělení prevence Zuzana Pidrmanová.    

Jak se zachovat, když voláte s podvodníkem? 

Policie na svých stránkách uvedla pět kroků, jak postupovat, když máte podezření na podvodné volání. Předejte tento postup babičkám a dědečkům, můžete tak zabránit podvodům s hrozivými následky. 

Nepodlehněte panice. 

Zapište si číslo volajícího (v případě, že neumíte vyvolat číslo z paměti telefonu) a ukončete hovor. 

Ověřte si u příbuzných, zda se sdělení zakládá na pravdě. 

Podvodné volání oznamte na linku 158. 

V žádném případě nevydávejte cizím lidem peníze! 

Stejně jako děti mohou být i senioři někdy ztracení v moderních technologiích. I telefon tak pro ně může být věcí, které zcela nerozumí. V případě nátlaku přes mobil mohou být starší lidé zmatení, vyděšení a důvěřivý. A toho všeho využívají podvodníci, kteří například za rok 2020 vylákali ze seniorů přes 12 milionů korun.  

Zkuste proto v rodině otevřít téma online podvodů a promluvte si o pravidlech bezpečného telefonování. Kromě hlasových podvodníků se na internetu mohou senioři i děti setkat například i s phisingem, o kterém se více dočtete v knihovně témat O2 Chytré školy.   

zjistěte více na stránce výuka Čepice