Strašák jménem plavková sezona. Každé desáté dítě čelí urážkám kvůli postavě
Zvyšující se teploty znamenají jediné – přichází léto. A s ním i neodmyslitelně spjatá plavková sezona a shazování vrstev oblečení. Nový průzkum ukázal, že 11 procent dětí se v online prostoru setkalo s posměšky mířícími na jejich postavu. A co v offline světě?Plavky, kraťasy, sukně a šaty. Příchod teplých dnů doprovází i zkracování oblečení, což nemusí být ale všem úplně příjemné. A to především v moment, kdy čelíte vizím a ideálům krásy, kterých je někdy těžké dosáhnout.
Klasičtí influenceři i specializovaní fitnesinfluenceři na sociálních sítích často sdílí fotografie, které ukazují dokonalou postavu. Kromě toho se děti na internetu mohou setkat i s recepty na nízkokalorická a zdravá jídla, která ale nemusí být ideální pro jejich typ postavy nebo věk.
Pět procent dětí snížilo příjem jídla na minimum
Podle nejnovějšího výzkumu Děti a kult krásy v online světě se 11 procent dospívajících setkalo v online prostředí s urážkami na jejich postavu, 14 procent pak má zkušenosti s negativními komentáři obličeje a vlasů. Především u dětí, které jsou v době dospívání citlivější ke vnímání vlastního těla, mohou mít i drobné urážky nebo zmínky spouštěčem budoucích problémů.
Například dle výsledků výzkumu 7,5 procenta dětí se začalo omezovat v jídle a 5 procent dětí dokonce redukovalo příjem potravy na minimum. Což je každé dvacáté dítě. Závažným zjištěním je, že 1,3 procent dotázaných dětí přiznalo přejídání a následné vyzvracení potravy. Zdá se vám to jako malé číslo? V reálném počtu je ale toto procento téměř sto dětí.
Problémů spjatých s příjmem potravy může být několik, nejen omezování ve stravě. Závažné může být i přehánění sportovních aktivit kvůli vidině větších svalů. Přejídání za účelem nabrání váhy. Počítání kalorií u všech jídel. A to jsou jen příklady. Základní poučka, která platí ve zdravém životním stylu je balanc. Tedy vyvážené jídlo i sportovní aktivity.
Na co si dát pozor?
Děti tráví často svůj volný čas na internetu. Zkuste se proto někdy společně podívat, na jaké stránky kouká a jaký obsah na sociálních sítích konzumuje. Mladším dětem je mnohdy dobré vysvětlit, že jejich idol krásy může být starší než oni, takže nemohou vypadat stejně a mít stejnou postavu.
Myslíte si, že vaše dítě může mít problém s příjmem potravy? Rychle zhublo nebo přibralo? Pomoci vám může Rodičovská linka, která je oporou dospělým, kteří si někdy lámou hlavu se svým dítětem. Naopak pokud mají nejmladší z nás strach se svěřit a čelí problémům, se kterými si neví rady, můžou zavolat na Linku bezpečí. Více informací se dočtete také v kapitole Sociální sítě a poruchy příjmu potravy na portále O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz