Logo chytré školy

Právě dnes si připomínáme Den bezpečnějšího internetu, chráníte dost sebe i své blízké?

Za to, co dělají naše děti na internetu, neseme odpovědnost my všichni společně. Připojujeme se proto ke Dni bezpečnějšího internetu s výzvou pro všechny rodiče: Chraňte své děti i v online světě.
Právě dnes si připomínáme Den bezpečnějšího internetu, chráníte dost sebe i své blízké?

Den bezpečnějšího internetu se připomíná každé druhé úterý v únoru už od roku 2004 a jen v loňském roce se k němu přihlásilo 200 zemí po celém světě. V letošním roce tento den připadá na 8. února a my v O2 víme, jak je právě bezpečí na internetu důležité. Pod heslem „Společně pro lepší internet“ vyzývá mezinárodní den všechny zúčastněné strany, aby se spojily a připomněly všechny aktivity, které mohou udělat z internetu lepší a bezpečnější místo. Koordinátorem Dne bezpečnějšího internetu pro Česko je národní Safer Internet centrum, které spravuje sdružení CZ.NIC

A my jsme hrdí, že tohoto dne můžeme být součástí. Chceme tedy dnes připomenout, že online prostor může být sice dobrý sluha, ale zlý pán. Tematice bezpečnějšího internetu se dlouhodobě věnujeme prostřednictvím projektu O2 Chytrá škola, který byl primárně určen učitelům a vzdělávacím institucím. Pak jsme si ale uvědomili, že prostředí škol není jediné místo, ve kterém by se informace o online hrozbách, ale i benefitech měly šířit. Novinky z online světa by měli samozřejmě vědět i rodiče. 

Nově jsme tedy O2 Chytrou školu rozšířili o informační web Bezpečně v síti.cz, kde jsou informace podávané formou čtivých článků. Každý čtenář si tak může sám vybrat, jak hluboko se chce do vybrané problematiky ponořit. Do výukové části, která prošla revizí, přibylo v loňském roce téma Výuky moderních dějin s využitím digitálních technologií.

A co dál? I tento rok se budeme věnovat aktuálním tématům z oblasti bezpečnosti na internetu. Naše pozornost se zaměří primárně na tyto oblasti – Porno a sexting, Radikalizace (ve spolupráci se souborem Farma v jeskyni) a gaming, Bodyshaming. Prvního z témat jsme se dotkli už ve vánoční kampani, díky které jsme upozornili na problematiku prvního telefonu. Dítě, které pod stromečkem rozbalí svůj první telefon, totiž mnohdy není připravené na to, co nebo kdo na něj ve světě internetu čeká. 

Naším společným cílem je ukázat, jak bezpečně a prospěšně používat internet. Chceme nabídnout přehledné a dostupné informace i rady, jak s dětmi mluvit často o choulostivých tématech a situacích, která je mohou v online světě potkat. Zkrátka chceme, aby se naše děti uměly chovat na internetu bezpečně. A hlavně byly v bezpečí. 

Autor: Andrea Vildung, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice