Pozor na to, co „šérujete“. Nový výzkum ukázal překvapivé informace o sdílení fotek dětí
Setkali jste se někdy se slovem „sharing“? Přestože ho třeba slyšíte poprvé, je možné, že jste někdy sharing udělali. Podle nejnovějšího výzkumu sdílí citlivé informace dětí v online prostoru téměř 70 procent rodičů. Víte, kam všude se mohou dostat fotky právě vašich dětí?Sharing, tedy rizikové sdílení citlivých informací dětí rodiči v online světě, je častější, než se může zdát. A právě této problematice se věnuje nový výzkum Sharing u českých rodičů, který společně zrealizovalo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Microsoft ČR.
„V našem výzkumu mapujeme, jaké informace rodiče o svých dětech v online prostředí sdílejí a zda toto sdílení považují za rizikové. Mnoho rodičů si totiž neuvědomuje, že sdílená fotografie či video zachycující jejich dítě může být zneužita a může dítěti ublížit,“ uvádí doc. Kamil Kopecký, vedoucí výzkumného týmu z Univerzity Palackého v Olomouci.
Přibližně jen polovina českých rodičů považuje fotky z koupání za nebezpečné, sděluje výzkum. Přitom 69 procent rodičů sdílí informace o svých dětech v online prostředí. Šokujícím zjištěním je, že necelých 7 procent z dotázaných veřejně sdílelo částečně obnažené dítě s rozpoznatelným obličejem.
Fotky si žijí vlastním online životem
Také se na sociálních sítích rádi pochlubíte fotkami vašich dětí třeba z dovolené nebo výletu? Přestože máte nastavený soukromý účet, nikdy nevíte, kam se fotografie může zatoulat. Příspěvek si například může někdo vyfotit nebo přeposlat, takže pak nemáte kontrolu nad tím, kam všude se obrázek dostane.
Podle výzkumu více než třičtvrtě rodičů posílá materiály jiným osobám v rámci soukromé konverzace. Fotografie později můžou být využity třeba k šikanování nebo i vydírání dítěte. “Překvapivým zjištěním je, že přibližně třetina rodičů sdílí fotografie a videa zachycující děti jiných rodičů bez jejich souhlasu. Tím pádem o sdílení a šíření fotografií dětí jejich rodiče v řadě případů vůbec neví,” dodává Kopecký.
Nový výzkum tak jasně ukazuje, že prevence rizikového chování v online prostoru není důležitá jen u dětí, ale i rodičů. Nikdy totiž nevíte, do čích rukou se sdílené fotografie nebo videa dostanou.
Více informací o ochraně osobních údajů se dozvíte v knihovně témat O2 Chytré školy, kde se můžete dočíst také bližší informace o online bezpečnosti.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz