Další smrt kvůli výzvě na TikToku. Blackout challenge vzala život 12letému chlapci
Blackout challenge – výzva, která vybízí děti ke škrcení, má další oběť. Dvanáctiletého Brita odpojili lékaři od přístrojů, které ho držely při životě od dubna. Téměř půl roku byl chlapec v kómatu kvůli nedostatku kyslíku, který si způsobil při plnění blackout challenge.Dvanáctiletý Archie Battersbee zemřel poté, co ho lékaři odpojili od přístrojů. Chlapcův mozek nevykazoval téměř žádnou aktivitu. Při životě ho doktoři udržovali od dubna, kdy ho jeho matka našla udušeného v pokoji, informuje web refresher.cz.
Chlapec zemřel kvůli výzvě na oblíbené sociální platformě TikTok. Takzvaná blackout challenge spočívá v tom, že se děti škrtí, dokud neztratí vědomí. A při tom se natáčí. Údajně při škrcení mají prožívat pocity blaženosti. Pravdou ale je, že nebezpečná výzva může poškodit mozek. Archie také není jedinou obětí blackout challenge.
Čínskou sociální síť v červenci zažalovali rodiče devítileté Američanky, kterou minulý rok našel bez známky života její pětiletý bratr. Další žalobu podala rodina desetileté holčičky, která také zemřela údajně kvůli blackout challenge, informují seznamzpravy.cz.
Zvrácená videa a pláč: odvrácená strana TikToku
Přestože výzva vznikla již před nárůstem popularity TikToku, tak tato sociální platforma obsahuje zvrácená a nebezpečná videa. To potvrzuje i bývalý zaměstnanec firmy Majorel, kterou sociální síť používá k externímu moderování obsahu.
„Každou směnu jsem viděl možná pět nebo deset nechutných videí, věci, které nikdo nechce vidět,“ cituje bývalého moderátora TikToku web refresher.cz. Musel denně zhlédnout a monitorovat kolem 1 000 videí. „Nejhorší, co jsem viděl, byl repost z videa na Facebooku, kde muž spáchal sebevraždu střelnou zbraní,“ řekl muž s tím, že každý den viděl spoustu lidí v kanceláři plakat.
Sociální sítě obsahují nepřeberné množství fotek i videí, která mohou být inspirativní a vtipná, ale i riziková. Blackout challenge navíc není jediná nebezpečná výzva, která kolovala na internetu.
Zaujalo vás téma rizikové challenge? Více informací, například i 8 tipů, jak přežít online výzvy, najdete v knihovně témat O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz