Chytrá domácnost je skvělý sluha, ale špatný pán
O chytré domácnosti slyšíme dnes stále častěji – hlavně ve spojení se stále novými elektronickými zařízeními, která lze připojit k internetu a ovládat na dálku. Na co je ale potřeba si dát pozor, když si taková zařízení pořizujete?„Chytré“ nejsou už zdaleka jen telefony – chytré jsou ledničky, pračky, televize, termostaty na topení, světla, bezpečnostní kamery – a možná tomu nebudete věřit – třeba i dávkovače krmiva pro psy nebo kočičí záchody. Za chytré dnes považujeme prakticky jakékoli zařízení připojené k internetu a ovládané prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu.
Co umí chytrá domácnost
Připojení k internetu a ovládání na dálku ale nestačí – zařízení chytré domácnosti by spolu měla umět komunikovat, a tím nám zásadně zpříjemňovat a usnadňovat život. Chytré světlo my mělo svítit třeba jen od soumraku do úsvitu a ztlumit se, když zapneme chytrou televizi. Inteligentní termostat by měl poznat, že se blížíme domů, pustit topení, ale pak topit jen v místnostech, kde je obyvatelé právě nacházejí. Chytré zavlažování zahrady by mělo zalévat, jen když podle předpovědi počasí, nebo ještě lépe podle chytré domácí meteostanice, zrovna neprší. A tak bychom mohli pokračovat donekonečna.
Je chytrá domácnost složitá?
Ve filmech vídáme futuristické inteligentní domy, které komunikují se svými obyvateli lidským hlasem a reagují na pokyny v přirozené řeči. Ve skutečnosti ale můžete spoustu chytrých zařízení používat i v běžném bytě nebo je kdykoli instalovat do vašeho domu. Často jsou to i jednoduchá a levná zařízení, poháněná bateriemi, jejichž instalace a používaní nevyžadují žádné zvláštní znalosti.
Můžete začít třeba chytrou zásuvkou, která v létě zajistí automatické spuštění filtrace u bazénu a v zimě rozsvícení vánočního osvětlení. Chytrou hlavicí na topení si na dálku vytopíte chalupu. Chytrý detektor zaplavení vás oznámením na mobilu upozorní, že vám vytekla pračka. A pokud se rozezní chytrý detektor kouře, neváhejte a volejte hasiče.
Je chytrá domácnost bezpečná?
Zařízení chytré domácnosti mohou zlepšit zabezpečení domu či bytu z hlediska lepší ochrany před živly nebo zloději. Jejich používání bez patřičné opatrnosti ale přináší i rizika – především z hlediska ochrany soukromí. Na internetu najdeme dlouhé seznamy odkazů na nedostatečně zabezpečené kamery, přes které je možné nahlížet do cizích domů, nebo další zařízení, jako jsou termostaty či světla, které lze na dálku ovládat. Jak se tedy problémům s chytrou domácností vyhnout?
- Používejte zařízení od známých výrobců, podporovaná aktualizacemi softwaru, které opravují případné mezery v zabezpečení.
- Pro přístup k zařízením chytré domácnosti si nastavte dostatečně silná hesla (dlouhé řetězce písmen a číslic) a tato hesla nepoužívejte opakovaně.
- Postarejte se také o zabezpečení vašeho domácího Wi-Fi routeru a bezdrátové sítě.
S chytrou domácností si můžete usnadnit život a třeba i užít spoustu zábavy při vymýšlení různých kombinací automatizovaných akcí vašich inteligentních zařízení. A když budete pamatovat na zabezpečení, vyhnete se i všem rizikům.
Autor: Radek Kubeš, Tým Bezpečně v síti.cz