Supervýhodná nabídka? Jak pro koho!
Kdo by nemiloval levné nákupy? A už se vám taky stalo, že jste při prodeji použitého zboží dostali hodně podivnou nabídku od nadšeného kupujícího?Internetoví podvodníci jsou stále vynalézavější ve způsobech, jak svoje oběti připravit o peníze. Hned několik různých typů podvodů přitom souvisí s obchodováním na internetu. O jaké podvody se jedná a jak se jim bránit?
Klasikou mezi podvody na internetu jsou e-shopy, které si nechají zaplatit za zboží ale zákazníkovi nic nepošlou. Vytvořit si jednoduchý e-shop je velmi snadné, stejně jako ho po okradení důvěřivých zákazníků zase zrušit. A jaké jsou hlavní znaky takového podvodného e-shopu? Nápadně výhodné ceny, chybějící nebo falešné kontakty a často i požadavek na platbu převodem na účet. Na první pohled to vypadá primitivně, ale někteří podvodníci umí být velmi přesvědčiví a dokáží důvěryhodnost svého „e-shopu“ výrazně zvýšit.
Začnou třeba tím, že se jejich e-shop velmi podobá oficiálním stránkám výrobce nějakého luxusního zboží a nabízí třeba totální výprodej loňské kolekce. Takový „e-shop“ pak podpoří třeba reklamou na Facebooku nebo ve vyhledávání Googlu a navrch přidají ještě pár falešných profilů v sociálních sítích, kde mohou k výhodnému nákupu lákat třeba známé osobnosti. Ještě zákeřnější je zneužití hacknutých účtů na Facebooku, skrze které se pak rozesílají zprávy s odkazem na podvodný e-shop celým seznamům přátel.
Pokud se nechcete nechat podvést, vyhněte se podezřelým nabídkám. A když už nemůžete odolat, udělejte maximum pro svoji ochranu. Především se vždy snažte najít alespoň nějaká hodnocení pro vás neznámého e-shopu, ve kterém chcete nakoupit. Za objednávky pak plaťte výhradně kartou (přímo, nikoli přes Apple Pay nebo Google Pay) a použijte jednorázovou, virtuální kartu. A proč je platba kartou tak důležitá?
Jedná se o vaši poslední záchranu před ztrátou peněz. Jednorázová karta zajistí, že podvodník nebude schopen strhnout z vašeho účtu další peníze. A na každou platbu kartou je navíc možné uplatnit požadavek na tzv. chargeback, tedy vrácení peněz z účtu obchodníka, pokud vám zboží nedodá, nebo třeba pošle něco jiného (neznačkové zboží místo značkového atd.). Požadavek na Chargeback se uplatňuje přímo u banky (zpravidla jednoduše prostřednictvím internetového bankovnictví) a banka po sdělení požadovaných informací už sama vyřeší stažení peněz od nepoctivého obchodníka. Platba převodem na účet takto chráněna není, a proto se jí rozhodně vyvarujte.
Podvodníci zkoušejí neustále nové cesty, a tak se zaměřili i na bazarové servery. Mnoho lidí už zaznamenalo, že se krátce po vystavení nějaké věci na Marketplace nebo třeba na Bazoši ozval zájemce, který by si ji od vás hned rád zakoupil. Zařídí si i vyzvednutí zboží dopravcem a stačí jediné – vyplnit vaši adresu…a údaje z platební karty. Ptáte se, proč máte vy jako prodávající někam zadávat číslo karty? No přece proto, že jde o podvod…
Nejen nákupy, ale i prodej věcí na internetu tedy vyžadují ostražitost. Další naše tipy jak nenaletět podvodníkům najdete na stránkách O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz