Logo chytré školy

Šmírujete své děti? Hranice zdravého rodičovského dohledu je tenká

Technologie a aplikace rodičovské kontroly nabízí mnoho možností, jak své děti chránit. Nebo snad šmírovat? Je skutečně těžké balancovat na tenké hranici mezi zdravým rodičovským dohledem a stalkováním. Děláte to skutečně pro bezpečí dítěte nebo podkopáváte jeho důvěru? A jak o tomto tématu s dítětem mluvit?
Šmírujete své děti? Hranice zdravého rodičovského dohledu je tenká

Velká moc jde ruku v ruce s velkou zodpovědností. A u technologií to platí dvojnásob. I taková aplikace rodičovské kontroly, kdy to rodič se svým dítětem myslí jen dobře, může být dvojsečná. Příkladem může být aplikace Google Family Link, díky které mohou rodiče vidět polohu telefonu, čas strávený u jednotlivých aplikací, ale mají i možnost zařízení prostě vypnout.  

Pokud začneme s klady, každý rodič asi uvítá možnost sledovat pozici dítěte, když se vrací pozdě ze školy. Mladí v dnešní době prakticky vyrůstají s telefony, takže od věci není ani funkce denních limitů. Některé aplikace rodičovské kontroly umožnují nastavit, kolik času může uživatel strávit v různých aplikacích. Například Google Family Link umí nastavit i večerku.  

Všechny zmíněné klady však mohou mít i svou stinnou stránku. Přílišný dozor podkopává vzájemnou důvěru.  

Jak dětem vysvětlit, že je chcete kontrolovat? 

Podle portálu Šance dětem je důležité vysvětlit, co vás ke kontrole vede. „Seznamte je se svými motivy a emocemi. Strachem (že se jim něco přihodí), vlastní zodpovědností (odpovídáte za výchovu svého dítěte až do jeho plnoletosti) i důvěrou, kterou chcete postupně rozvíjet,“ popsala psycholožka Lenka Svobodová.  

Měli byste také zdůraznit, že cílem aplikace rodičovského dozoru není trvalý dohled, doporučila psycholožka. Že je to jen cesta, která dítě vede k postupného přebírání zodpovědnosti a větší samostatnosti. O tomto citlivém tématu je zkrátka třeba s dítětem hovořit a aktivně poslouchat.  

Pozor na stalking 

Společnost Avast, která se zabývá online bezpečností, zjistila, že rodiče mohou lákat i stalkerwarové aplikace. Ty je nabádají k tajnému sledování dětí v online světě bez jejich vědomí. Dle společnosti aplikace nabízí funkce jako monitorování SMS, přístup k mikrofonu na pozadí pro záznam konverzací nebo možnost prohlížet historii hovorů. 

„Tvůrci aplikací využívají obavy rodičů a jejich snahu ochránit své děti, avšak tím byste se neměli nechat zmást. Vytváření bezpečného prostředí pro vaše dítě začíná důvěrou, a i když mohou být nástroje rodičovské kontroly užitečné, stalkerware není řešením,“ uvedla v článku Jaya Baloo, CISO Avastu.  

V první řadě je důležité s dětmi o technologiích a nástrahách online světa mluvit. Nevíte jak? S tím by vám mohla pomoci záložka v knihovně témat O2 Chytré školy. K názornému pochopení rodičovské kontroly může vám i vašemu dítěti pomoci naučné vtipné video V digitálním světě: Rodičovská kontrola. 

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice