Logo chytré školy

QR kódy nám mohou zkomplikovat život. Chraňte se před Quishingem!

QR kódy se staly už běžnou součástí našeho života. Díky své schopnosti rychle přenášet data jsou využívány v mnoha situacích, které nám usnadňují běžné činnosti. Můžeme jimi zaplatit účet v restauraci, sdílet Wi-Fi, odesílat platby, nahradit papírové vstupenky na akce nebo si díky nim vyzvednout recept na léky. Buďte však při skenování QR kódu ostražití. Jedním z nejnovějších a stále častějších kybernetických způsobů je tzv. quishing – phishingový útok využívající QR kódy. Podle nedávných průzkumů tento typ útoku rozpoznán pouze ve 36 % případech, což z něj činí velmi účinnou praktiku.
QR kódy nám mohou zkomplikovat život. Chraňte se před Quishingem!

Quishing je podle odborníků z E-bezpečí kombinace slov „QR kód“ a „phishing“. Jde o sofistikovaný typ phishingového útoku, který využívá QR kódy k oklamání uživatelů a získání jejich citlivých informací jako jsou třeba hesla nebo čísla kreditních karet. Útočníci vytvoří falešné QR kódy, které vás přesměrují na podvodné webové stránky nebo aplikace. 

Kde se s quishingem můžete setkat? Existuje už několik reálných případů a stále jejich využití narůstá. Podvodníci například umísťují na parkovací automaty nálepky s falešnými QR kódy, které přivedou oběti na falešné platební stránky. Využívají je také na online bazarech, kdy prodejce vyžaduje platbu přes QR kód. V době pandemie nezákonná testovací centra používala QR kódy ke shromažďování citlivých údajů pod záminkou registrace na testování COVID-19. Můžou být také na letácích či plakátech odkazujících na atraktivní soutěž nebo třeba v e-mailech, zkrátka všude.

Nenaleťte podvodníkům 

Statistiky z webu keepnetlabs.com ukazují, že pouze 36 % quishingových útoků bylo rozpoznáno a oznámeno. Většina těchto podvodů tak zůstává neodhalena. Tak nízká úroveň povědomí o tomto podvodném způsobu je velmi nebezpečná. Naletět může každý. A jak se tedy chránit? 

  • Buďte opatrní. Neskenujte QR kódy z nedůvěryhodných zdrojů, jako jsou náhodné plakáty na ulici nebo neznámé e-maily. 

  • Kontrolujte URL adresy. Pokud naskenujete QR kód, vždy zkontrolujte URL adresu, na kterou vás přesměruje. Pokud vypadá podezřelá nebo neznámá, nepokračujte. 

  • Aktualizujte svůj software. Ujistěte se, že máte aktuální verzi svého operačního systému a bezpečnostního softwaru, které mohou zahrnovat ochranu proti quishingu. 

  • Informujte sebe a své blízké. Informujte své přátele a rodinu o quishingu a dalších podobných hrozbách. Čím více lidí bude o této taktice vědět, tím menší je šance, že se stanou obětí. 

Více informací o phishingu a dalších online podvodech se dozvíte na našem vzdělávacím portálu O2 Chytrá škola.

 

Autor: Monika Ježková, Tým O2 Chytrá škola

zjistěte více na stránce výuka Čepice