Nástrahy čekají i v herních aplikacích. Na co si dát pozor?
Na internetu najde uživatel spoustu zajímavých a užitečných informací, aplikací a her. Stejně tak je to ale i prostor pro pochybné podvodníky, kteří chtějí vydělat na neznalosti nebo důvěřivosti uživatelů. Na co si dát pozor?Nejčastější pasti – kdy a kde zbystřit?
Příliš lákavé reklamní bannery na internetu a neověřených neplacených aplikacích v mobilu
Pochybné webové stránky, které směrují na soutěž nebo rovnou na „jistou“ výhru
Registrace do soutěží na sociálních sítích. Většinou nemají téměř žádný obsah, obrovské množství lajků a působí nedůvěryhodně
Tipy na obezřetné chování
Při stažení každé nové aplikace věnujte pozornost smluvním podmínkám, které při instalaci aplikace potvrzujete svým souhlasem. Po odsouhlasení se totiž můžete zavázat k předplatnému nebo jiným pravidelným platbám za služby, o které nemáte zájem.
Kdykoli vás banner, webová stránka nebo aplikace vyzve k zadání telefonního čísla, platební karty či jiného citlivého údaje pro vyzvednutí údajné výhry, případně účast v soutěži, zbystřete. Jde o seriózní, bezpečný a ověřený zdroj? Jde o vámi vyžádanou službu?
Pokud ne, doporučujeme nevyplňovat tyto údaje, ani nepotvrzovat účast v soutěžích. I kdyby výhry vypadaly sebevíc lákavě. Naopak stojí za to pečlivě číst všechny detailní informace o soutěži. Často bývají uvedeny velmi drobným písmem. Vždy stahujte aplikace z ověřených zdrojů.
Sáhněme si do svědomí, asi každý z nás byl někdy u stahování aplikací neobezřetný a smluvní podmínky četl málokdy. Možná vůbec. Je proto jasné, že děti si s tímto hlavu lámou ještě méně. A klikat dokážou již ve velmi ranném věku.
Lákadlo pro děti
Na první pohled neškodné hry můžou být velkým lákadlem právě pro děti. Na pozoru buďte zejména u různých herních aplikací, ve kterých se prostřednictvím plateb dokupují body, životy nebo třeba zbraně. Děti tak mohou nakupovat virtuální doplňky do hry, které mohou ve finále vyjít na nemalé peníze.
Upozorněte proto své děti na rizikové nákupy. Můžete se svými potomky třeba udělat úmluvu, že všechny aplikace budete stahovat společně. Aplikace, hry i sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. můžou být plné nástrah, které prostřednictvím podvodných aplikací, her, soutěží a výher dokážou z uživatelů vytáhnout peníze. Více o podvodech na sociálních sítích se dočtete v knihovně témat O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz