Co si sbalit do mobilu na dovolenou?
Snad v každém telefonu najedeme mapy – ať už od Googlu, Applu nebo třeba Seznamu, stejně jako aplikaci s předpovědí počasí. Ale jakou další výbavu byste si měli do svého smartphonu přibalit?Ani na dovolené se samozřejmě nemůžeme obejít bez věrného společníka – našeho chytrého telefonu. Kromě nabíječky (a případně i adaptéru podle používaného typu zásuvek v zemi, kam se chystáte) se vyplatí „přibalit si“ také několik šikovných aplikací, které se vám mohou na cestách hodit. Velkou výhodou přitom je, že díky datovému roamingu nic nebrání tomu, naplno používat smartphony a potřebné aplikace při cestách po celé Evropské unii.
Balíme a plánujeme
Každý dovolený i výlet začíná balením. Pomůže vám třeba aplikace PackKing (Android, iOS), která na základě délky a stylu pobytu, předpokládaného počasí a plánovaných aktivit vytvoří seznam věcí, na které byste neměli zapomenout.
S plánováním dovolené i výletů vám pomůže aplikace Tripadvisor (Android, iOS), plná informací o destinacích po celém světě, publikovaných samotnými cestovateli. Rychle zjistíte, co navštívit, kde se dobře najíst nebo kde přespat
Po tisícovkách měst na celém světě vás provede aplikace Visit A City (Android, iOS), ve které najdete například i tipy na prohlídky podle počtu dní, které se zde chystáte strávit. Důležité informace lze stáhnout do mobilu a používat aplikaci i bez připojení k internetu.
S plánováním cest a vedením cestovatelského deníku pomůže aplikace Worldee (Android, iOS), která je navíc plná tipů od ostatních cestovatelů, kterými se můžete nechat inspirovat.
Cestujeme po světě
Když cestujete mimo EU nebo potřebujete šetřit data, můžete pro vyhledávání a navigování používat mapy uložené v paměti telefonu – mapové podklady umí stahovat i Mapy Google nebo Mapy.cz. Při cestování autem ale může být vhodnější klasická navigace. Potřebné mapy si můžete zdarma stáhnout do navigací MapFactor (Android, iOS) nebo Maps.me (Android, iOS).
Pokud preferujete veřejnou dopravu, určitě věnujte pozornost aplikaci Citymapper (Android, iOS), která vám pomůže s plánováním cest autobusy, vlaky i městskou hromadnou dopravou po celé Evropě i dále ve světě, včetně výpočtu jízdného.
A pokud jde o placení – přibližný kurz eura asi každý nosí v hlavně, ale aktuální kurzy desítek dalších světových měn najdete například v aplikaci Převodník měn (Android, iOS). Cestujete s přáteli a máte společné výdaje? Pak si můžete vše přehledně evidovat v aplikaci Settle Up (Android, iOS), protože pořádek dělá přátele.
Když dojde na nejhorší…
Léto je bohužel nejen časem cestování a zábavy, ale také zvýšeného množství úrazů – hlavně u dětí. A když už k nějakému úrazu dojde, je potřeba rychle a správně zareagovat. Proto do výbavy vašeho chytrého telefonu doporučujeme také aplikaci Záchranka (Android a iOS). Tato aplikace pomůže rychle přivolat pomoc, odešle záchranářům vaši pozici a obsahuje postupy první pomoci i seznam nemocnic s pohotovostní lékařskou službou. Užitečná může být také aplikace První pomoc od Českého červeného kříže (Android, iOS) a pokud se chystáte třeba na Slovensko, nezapomeňte na aplikaci 155.sk (Android, iOS).
Přejeme vám šťastnou cestu – Na kole i pěšky (Android, iOS) – a všechna navštívená města si nezapomeňte zaznamenat do aplikace Places Been (Android, iOS).
Příště vám ukážeme, jak se i na cestách a na dovolené vždy bezpečně připojovat k internetu.
Autor: Radek Kubeš, Tým Bezpečně v síti.cz