Užívejte si internet na cestách – ale bezpečně
Nabízí se mnoho způsobů, jak zůstat i na dovolené (nejen) v zahraničí online. Zároveň je ale vhodné pamatovat na to, že všechna připojení nemusí být zcela bezpečná.Pokud dovolenou neplánujete jako digitální detox, asi se nebudete chtít obejít bez připojení k internetu. Ostatně, i na cestách se může velmi hodit přístup k e-mailům, možnost vyhledat si spojení nebo si třeba něco objednat po internetu. Bezplatné připojení k internetu dnes běžně nabízejí restaurace, hotely, letiště nebo třeba nákupní centra. Připojit se můžete prakticky kdekoli, což ukazuje například i aplikace WiFi Map (dostupná pro Android a iOS), ve které najdete mapu celého světa se zakreslením mnoha tisíc míst s bezplatným internetovým připojením.
Proč mohou být veřejné Wi-Fi nebezpečné?
Veřejně dostupné Wi-Fi sítě s bezplatným připojením k internetu jsou jistě výbornou službou, ale mají svoje rizika. To platí především pro Wi-Fi sítě, ke kterým se může připojit opravdu každý – protože ani nevyžadují přístupové heslo. Datový provoz v také síti může být relativně snadno odposloucháván, takže lze například zjistit, jaké internetové stánky navštěvujete, a také jaká data kam odesíláte – v extrémním případě včetně přihlašovacích jmen a hesel, nebo údajů z platební karty (pokud třeba přes veřejnou síť nakupujete v e-shopu). Ve veřejných, nechráněných Wi-Fi sítích je také snazší nastražit podvrženou webovou stránku, která bude z uživatelů lákat citlivé údaje.
Jak se chránit?
Samozřejmě ale existuje způsob, jak i ve veřejných Wi-Fi sítích bezpečně surfovat po webu, nakupovat nebo třeba používat internetové bankovnictví. Stačí pro připojení používat šifrovaný tunel, vytvoření nějakou VPN aplikací. Služba VPN zajistí, že budou data bezpečně šifrována a nebude s nimi možné manipulovat, ani je odposlouchávat.
Použití VPN zní možná složitě, ale opak je pravdou. Existují desítky VPN aplikací pro Android i iOS, které zabezpečí internetové připojení doslova jedním klepnutím na displej. Ale pozor, z nabídky desítek VPN aplikací v obchodě Google Play i App Storu vybírejte především podle oblíbenosti a hodnocení od ostatních uživatelů, abyste zvolili skutečně důvěryhodnou službu.
Za používání VPN aplikací se zpravidla platí (měsíční či roční předplatné), ale i komerční služby mají často bezplatný režim s omezeným množství přenesených dat, které by vám ale pro běžné použití mohlo stačit. Také je důležité neplést si službu VPN pro bezpečné používání veřejných Wi-Fi sítí s VPN pro připojení do vaší firmy při práci z domova. Jedná se o dva odlišné způsoby použití technologie virtuálních privátních sítí (odtud zkratka VPN), které nelze zaměňovat.
Opatrně s roamingem
Bezpečným způsobem připojení k internetu na cestách je internet v mobilu, který lze díky roamingu v rámci Evropské unie bez dalších nákladů používat i na cestách. Jedno úskalí to ale má. Když v nastavení telefonu povolíme datový roaming, což je pro použití mobilního internetu v rámci EU nezbytné, je dobré si zkontrolovat, k jaké síti je náš telefon právě připojený. Především v blízkosti státních hranic se totiž může snadno stát, že se telefon připojí k síti operátora v sousední zemi, která nemusí být v roamingové zóně. Příkladem může být cestování poblíž hranic se Švýcarskem nebo třeba výlety lodí na dohled od pobřeží Turecka či balkánských zemí, které nejsou v EU.
Další tipy, jak bezpečně používat (nejen) veřejné Wi-Fi sítě, najdete na stránkách O2 Chytré školy.
Autor: Radek Kubeš, Tým Bezpečně v síti.cz