Logo chytré školy

On-line násilí není vidět, ale bolí. Nový výzkum od Nadace O2 poodkrývá dětský digitální svět

Téměř 5 tisíc respondentů – dětí od 8 do 15 let, dospělých i rodičů dětí – se účastnilo výzkumu Děti on-line. Když rodič netuší… A ukázalo se, že mnohdy mají dospělí skutečně zkreslené představy o tom, jak děti tráví v on-line světě svůj čas. Například 11 % z nich tráví na mobilu více než 6 hodin denně. Téměř 4 z 10 dětí uvedly, že jsou na internetu v kontaktu s někým, koho vůbec neznají. Co ještě odhalil výzkum?
On-line násilí není vidět, ale bolí. Nový výzkum od Nadace O2 poodkrývá dětský digitální svět

Unikátní výzkum pro společnost O2, která se aktuálními tématy chování v digitální světě zabývá dlouhodobě prostřednictvím Nadace O2 a jejího programu O2 Chytrá škola, prováděla výzkumná agentura NMS Market Research.

Cílem bylo zjistit, jak rodiče dohlížejí na chování svých dětí v on-line světě, jak děti v tomto prostředí tráví svůj čas, zda sdílí s rodiči to, na jaká rizika tam narážejí. Zároveň mapoval i pocit štěstí dětí, jaký vliv na to má čas strávený na mobilním telefonu nebo zájem rodičů o to, čím se děti v on-line světě baví, uvádí manažerka Nadace O2 Dominika Herdová.

Internet je místem, kde děti i dospělí najdou inspiraci, zajímavá naučná videa z celého světa nebo jen pobavení. Ruku v ruce s tím ale jdou možná rizika a hrozby, kterých si děti a někdy ani jejich rodiče nemusí být vědomi.

Odborným konzultantem byl sociolog Daniel Prokop z PAQ Research, podle kterého je výzkum unikátní v tom, že ukazuje různost využívání technologií dětmi.

Část – bohužel menšinová – se na mobilu věnuje denně sebevzdělávání, hledáním inspirace a informací do školy. Tahle schopnost využívat technologie pro vlastní rozvoj se často přenáší i do dospělého života a velmi se v ní liší sociální třídy. Naopak sledujeme, že děti trávící extrémní čas na mobilu mají horší subjektivní wellbeing – hlavně pokud jde o náhradu jiných aktivit. Obě tyto věci bychom ve vzdělávání neměli podcenit, říká.

Pozor na žrouta času, na internetu se mohou ztratit hodiny

Výzkum Děti on-line. Když rodič netuší… přináší řadu zajímavých poznatků. Jedním z nich je, že 11 % dětí tráví na mobilu více než 6 hodin denně, průměr jsou jen 3 a půl hodiny. Rodiče dotázaných ovšem žijí v mylné představě, že je to o 30 minut méně. Pokud bychom se pak podívali na věkovou kategorii starších dětí, tedy 14 a 15 let, vidíme rozdíl mezi tím, co si myslí rodiče, versus co přiznávají děti, už rovnou hodinu, protože dospívající přiznávají, že jsou na telefonu 4 hodiny a 37 minut.  

Pokud bychom se zaměřili na to, kde v on-line prostředí konkrétně tráví děti svůj čas, pak jednoznačně vedou sociální sítě. Využívání většiny z nich roste s věkem.

Ukázalo se, že se zde jasně vymyká YouTube. Rodiče ho dětem pouštějí od mala. Stává se tak přirozenou součástí jejich dnů a jeho obliba se s věkem nemění. Z výzkumu vyšlo, že ho sleduje 73 % dětí ve věku 8-9 stejně jako 74 % dětí ve věku 12-13 let, popisuje Tereza Friedrichová z výzkumné agentury NMS Market Research.

Děti si berou telefon pod peřinu

Víte, co se děje u vás doma, když se zhasne? Zásadním problémem je totiž čas, kdy jsou děti mimo přímý dohled rodičů, tedy především večer a v noci. Z výzkumu vyplynulo, že 8 z 10 rodičů zakazuje používat dětem mobil v době, kdy mají spát. Alarmující je, že téměř 60 % dětí si telefon do postele i přes tento zákaz bere.

Znepokojující je strmý nárůst tohoto fenoménu s věkem. Zatímco 8-9leté děti mají mobil v posteli přes zákaz ve 28 % případů, ve věku 14-15 let ho bez dovolení v noci používá už 80 % této věkové kategorie, upozorňuje Dominika Herdová a doplňuje, že většina rodičů kontroluje dodržování zákazu fyzicky, zbytek pak buď tím, že dítěti vypne přístup na Wi-Fi nebo veškeré připojení k internetu.

Pokud jste se nyní vyděsili při představě, na co všechno by vaše děti mohly v noci na internetu narazit, možná vás trochu uklidníme. Pozitivním výsledkem výzkumu je, že 80 % dětí říká svým rodičům pravdu o tom, co v on-line světě dělají. Heslo do mobilního telefonu sdílí s rodiči 2 ze 3 dětí.

Přesto je ale obezřetnost jednoznačně na místě a rodič by v dnešní době měl figurovat jako filtr, který pomůže dětem nastavit určitě hranice. Dospělí by měli dětem poradit a vysvětlit, které hry a aplikace jsou pro ně vhodné, korigovat čas strávený u obrazovek a kontrolovat, jestli děti nenavštěvují rizikové webové stránky. Dle výzkumu polovina rodičů kontroluje instalované aplikace, více než třetina pak i pohyb dítěte, 31 % používá aplikaci pro rodičovskou kontrolu.  

Kyberšikana? Stále trvající problém, kterému můžou jít děti naproti

Myslíte si, že kyberšikana Kyberšikana je šikanování jiné osoby (např. ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.) s využitím internetu, mobilních telefonů či jiných informačních a komunikačních technologií. sto opakovaný pojem, že už snad musí být vymýcená? Není tomu tak a mnohdy jdou děti on-line hrozbám naproti. Výzkum jasně ukázal, že rizikově se na internetu chová asi 170 000 českých dětí. Téměř 4 z 10 dětí přiznávají, že mají nějakého “on-line kamaráda“, kterého nikdy neviděly, osobně ho neznají a pouze si s ním píší.  

Kyberšikana je typická svou opakovaností, intenzitou a negativním dopadem na oběť.

Jednat se může o verbální šikanu jako jsou nadávky, dehonestace, hating, přes publikování ponižujících fotografií a videí včetně těch intimních, až po vyhrožování, vydírání a krádež identity. Některé z výše uvedených jednání mohou naplňovat skutkovou podstatu trestného činu nebo přestupku,“ vysvětluje pplk. Mgr. Jaroslav Hrabálek z Odboru obecné kriminality Policejního prezidia ČR a doplňuje, že: „V takovém případě rámci trestního řízení policie identifikuje oběť trestného činu, zjistí od ní podstatné informace, popřípadě provede zálohu zájmových dat.“  Policie disponuje jak specialisty na kyberkriminalitu, tak policisty, kteří jsou vycvičení na komunikaci s dítětem.

A právě komunikace s dětmi je klíčová, prohlubujte vzájemnou důvěru a ony se vám v případě nouze nebo krize nebudou bát svěřit. Pochopte online svět, ve kterém děti a dospívající tráví svůj volný čas a buďte jim přítelem, rádcem, pomocníkem i průvodcem v digitální době. Více užitečných informací nejen o kyberšikaně, ale i dalších nástrahách internetu, najdete v knihovně témat O2 Chytré školy.

Pokud vás zajímá více údajů a poznatků z nového unikátního výzkumu Děti on-line. Když rodiče netuší…, můžete si jí přečíst na stránce O2 Chytré školy v sekci Výkumy.

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz

zjistěte více na stránce výuka Čepice