Logo chytré školy

Nenechte si ukrást své soukromí. Kyberútočníci využívají populární seriál Squid Game

Nenechte si ukrást své soukromí. Kyberútočníci využívají populární seriál Squid Game

Seriál Squid game, česky Hra na oliheň, se přehnal napříč celým světem jako hurikán. Ti, kteří devítidílný seriál neviděli, tak o něm alespoň slyšeli. Jihokorejský krvák se jednoduše stal celosvětovým fenoménem, který svou surovostí i neotřelým námětem dostal do kolen nejednoho diváka. Masový úspěch však skrývá i potencionální nebezpečí. Extrémní slávy využívají i podvodníci a kyberzločinci.  

V čem tkví hrozba? Seriál Squid game mohou diváci najít na placené platformě Netflix, která je poskytovatel seriálů a filmů online. Někteří lidé však za služby Netflixu nechtějí platit a raději si videa stahují z různých neoficiálních webových stránek. A právě toho využívají hackeři.  

Bezpečnostní společnost Kaspersky, která se zabývá IT zabezpečením, zaznamenala několik desítek různých škodlivých souborů, které ve svém názvu obsahovaly právě slova Squid game. „Ve většině případů tyto soubory obsahovaly trojské koně schopné instalovat na napadené zařízení další škodlivý software, ale i další druhy trojanů a adware,“ popsala společnost v tiskové zprávě.  

Jako příklad hackerského útoku Kaspersky uvádí animovanou verze prvního dílu Hry na oliheň. Po otevření se ale zároveň nepozorovaně spustí i trojský kůň, který může nenápadně krást data, která odesílá zpět útočníkům.  

Mobilní malware za vás může posílat SMSky 

V nebezpečí jsou i vaše telefony. Může se stát, že si člověk místo epizody Hry na oliheň stáhne a instaluje na svůj smartphone nebo tablet trojského koně. Škodlivý kód se pak ptá cizího řídícího serveru, co má udělat.  

„Může jít například o otevření záložky v prohlížeči nebo odeslání SMS na čísla přijatá z řídícího serveru. Tento trojan se vyskytuje v neoficiálních obchodech s aplikacemi a na různých portálech o populárních aplikacích, hrách a knihách,“ varuje firma Kaspersky. Ztrácíte se ve pojmech jako malware, počítačový virus či trojský kůň? Ucelené informace o online nebezpečí najdete v knihovně témat O2 Chytré školy.     

Jak se chránit? 

Kyberútočníci se samozřejmě nezaměřují pouze na Hru na oliheň, ale využívají všech populárních fenoménů. Mohou to být filmy i seriály, které lákají k vytvoření phisingových stránek. „Netřeba dodávat, že uživatelé nakonec přijdou o data, peníze a na jejich zařízení se nainstaluje malware. Proto by si měli dávat bedlivý pozor na to, aby při hledání zdroje pro streamování seriálu nebo nákupu zboží ověřovali pravost internetových stránek,“ zhodnotil bezpečnostní expert společnosti Kaspersky Anton V. Ivanov.  

Nejjednodušším způsobem, jak si nevědomky nenatáhnout do svého zařízení škodlivé viry či trojské koně, je nestahovat z neznámých webů. Jestli stahujete filmy či seriály z pirátských uložišť, ohrožujete tak nejen svá data, ale okrádáte i filmaře, tvůrce či herce. Přestože jsou autorská práva a licence poměrně jasně definována, mnozí je porušují a škodí tak sobě i filmařskému průmyslu.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz 

Použité zdroje: https://feedit.cz/2021/11/01/misto-serialu-hra-o-olihen-hrozi-nebezpecny-trojan-varuje-kaspersky/  

zjistěte více na stránce výuka Čepice