Logo chytré školy

I fotka může prozradit vaši adresu. Nesdílí dítě své či vaše osobní údaje?

Mezinárodní den trpaslíků, Mezinárodní den ptačího zpěvu nebo Světový den toalet. To je jen krátká ukázka někdy absurdních názvů dnů, které mají své místo v políčkách kalendáře. Někdy však narazíte na sice neobvyklý, ale poměrně důležitý den. Co dnes, tedy 28. ledna, slavíme? 
I fotka může prozradit vaši adresu. Nesdílí dítě své či vaše osobní údaje?

Přestože asi každý tohle slovní spojení zná, není od věci si ochranu osobních údajů jednou za čas připomenout. Přesně tak, na 28. leden totiž připadá Den ochrany osobních údajů. Objednáváte si online oblečení nebo třeba večeři? Jdete na prohlídku k doktorovi? Zřizujete si kartičku do posilovny? Všude uvádíte své osobní údaje. 

Online svět a osobní údaje? Některé informace bychom sdílet neměli 

Své osobní údaje zkrátka píšeme nebo sdělujeme opravdu velmi často. Mezi ně patří samozřejmě jméno a příjmení, adresa, ale třeba i emailová adresa. Do našich osobních údajů spadá i datum narození, vzdělání, pohlaví či fotografie. Je vám to povědomé? Ano, to jsou přesně informace, které děti, dospívající ale i sami dospělí dobrovolně uvádí na sociálních sítích.  

Využijte Den ochrany osobních údajů k zamyšlení, kde všude dobrovolně rozdáváte vy nebo vaše děti informace. Instagram, Facebook, LinkedIn nebo TikTok. Na všech těchto platformách se pravděpodobně vyskytuje jméno, email, často i datum narození a škola či zaměstnání. Někdy děti mohou na sítě přidat například fotku nakoupených letenek, vysvědčení nebo nové občanky. I tam můžou být vidět citlivé osobní údaje. Nemluvě o označení přesné adresy pořízení fotky. 

Přílišné sdílení zavání problémem 

Jak se může sdílení osobních údajů vymstít? Pokud například dítě přidá fotku ze svého pokoje na Instagram, kde označí adresu domu, a pak přidá fotku z dovolené s tím, že jsou s rodiči na týden pryč, je to pozvánka pro zloděje.  

V záložce Ochrana osobních údajů v O2 Chytré škole se dozvíte sedm tipů, jak své údaje ochránit. Nejste si jistí, co to vlastně GDPR znamená? Odpovědi naleznete také v záložce výše. Zkuste dětem vysvětlit, jak je důležité nezveřejňovat soukromé informace. Využijte třeba přirovnání, že také neříkají svou adresu a datum narození lidem na ulici, neměly by ji proto zveřejňovat ani na sítích.

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice