Logo chytré školy

Dva roky vězení pro „Ústečana“ z dokumentu V síti. Predátorovi to ale nevadí

Dva roky vězení pro „Ústečana“ z dokumentu V síti. Predátorovi to ale nevadí

Dokument V síti od režiséra Víta Klusáka otevřel oči veřejnosti, když představil téma zneužívání dětí na internetu. Tři hlavní dospělé protagonistky, které sehrály role dvanáctiletých dívek, se během experimentu setkaly se stovkami potencionálních sexuálních predátorů. Jeden z nich však vyčníval mezi ostatními. Martin Konopásek vystupující pod jménem Ústečan, který byl i vedoucím dětských táborů, nyní na své činy doplatil.  

Dva roky ve vězení. To teď čeká Konopáska, který s herečkami navázal kontakt přes sociální sítě. Do zprávy poslal obrázek svého penisu, chtěl po dívkách erotické fotografie nebo aby se před kamerou svlékaly, napsal irozhlas.cz. Konopásek se hájil tím, že si myslel, že dívkám je minimálně šestnáct. Podle soudce s tímto výrokem však přišel až v rámci své obhajoby, uvedla Česká televize. 

Sexting, tedy posílání fotografií i zpráv s erotickým podtextem, je bohužel mezi mladými nebo dětmi poměrně častou zábavou. Provozovat ho děti můžou se svými vrstevníky, ale v anonymním internetovém světě se mohou setkat i s dospělými, kteří se pouze fotku mladého člověka schovávají. Sexuální predátoři pak mohou dětským obětem posílat odkazy na pornografii nebo nevhodné obrázky, nutit je k tvorbě vlastních erotických fotek, pomocí kterých je následně mohou vydírat, nebo i si s nimi domlouvat schůzky.

Už dříve líbal a svlékal čtrnáctiletou 

Rozsudek je pravomocný a je možné podat pouze dovolání. „Proč bych podával dovolání, já si půjdu klidně sednout. Mám být v covidu zavřený tady ve státě nebo zavřený v base, jaký je v tom rozdíl,“ řekl Konopásek dle irozhlas.cz novinářům.   

Portál novinky.cz také informoval, že policisté u Konopáska našli i stovky souborů fotografií obnažených dívek v dětském věku. Podle webu o důsledcích nepřemýšlel a s dívkami se nikdy setkat nechtěl, přestože to navrhoval. Již v minulosti byl Konopásek podmínečně trestán kvůli tomu, že jako učitel líbal a svlékal čtrnáctiletou dívku, popsaly novinky.cz.  

Celovečerní dokument a osvětová kampaň V síti, jehož byla O2 Chytrá škola hlavním partnerem, upozornil, že děti v online světě jsou zranitelné a vystavené potencionálním sexuálním predátorům. Na sociálních sítích se mohou setkat s nevhodným obsahem, sexuálním nátlakem i případným vydíráním.  

Je proto důležité děti upozornit na případné riziko, které na internetu může hrozit. Více informací k tématu můžete nalézt v záložce Chraňte děti v síti, pokud máte zájem se podívat na dokument V síti, můžete si jej za 59 korun půjčit v O2 Videotéce. 

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

Foto: https://www.reflex.cz/galerie/zpravy/138128/za-obtezovani-deti-dva-roky-natvrdo-ustecan-z-filmu-v-siti-jde-do-vezeni-mam-sedet-doma-nebo-v-base-rekl?foto=2

zjistěte více na stránce výuka Čepice