Logo chytré školy

Prudké změny nálad dítěte? Na vině může být ponocování na Tik Toku

Prudké změny nálad dítěte? Na vině může být ponocování na Tik Toku
Zdroj: MFDnes.cz

Zhasnutý dětský pokoj v noci nemusí nutně znamenat spánek. Děti potají na mobilu mohou v noci strávit hodiny „sjížděním“ sociálních sítí a hraním online her. Nedostatek spánku se pak projevuje jak ve škole, tak v nenadálé změně chování dětí. 

Psychologové varují: mobil do postele nepatří. Působí to psychologické poruchy.

Nepozornost, kolísání nálad, podrážděnost, u vnímavých jedinců dokonce úzkostnost a snížení schopnosti zvládat stres. S těmito potížemi přicházejí někteří adolescenti do ordinací psychologů.

Až při rozhovoru mezi čtyřma očima psycholog zjistí, že dítě je do dvou nebo tří hodin ráno online, a to i ve všední dny, a jeho potíže souvisejí s chronickým nedostatkem spánku.

Na mobil v ložnici řekněte ne

Noční online radovánky mohou vést až k psychickým poruchám. „Přes den rodiče na děti dohlédnou, ale když na sociálních sítích vysedávají po večerech nebo po nocích, jsou pak chronicky nedospalé. Následně mají problémy spojené s nedostatkem spánku, což způsobuje až závažné psychické poruchy,“ říká psycholog Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl. 

Chcete se s dětmi domluvit a nastavit určitá pravidla ohledně používání internetu? Můžete narazit na řadu potíží. „V rodinách, ve kterých se rodiče snaží nastavit nějaká pravidla používání sociálních sítí, se setkávám s problémem, že se jejich děti cítí vyloučené, protože většina dospívajících dává příspěvky na sítě opravdu i velmi pozdě v noci,“ upozorňuje pražská dětská psycholožka Vendula Vinklerová.

Svět offline může být řešením 

Existují však iniciativy, které se snaží děti i rodiče vzdělávat v tom, jak moderní technologie správně používat. „Většina rodičů nemá zavedená žádná pravidla, například to, že by mobil byl někde uskladněný a nepoužíval se po večerech,“ řekl Jan Kršňák, lektor projektu Rodina offline.

Ten například navrhuje, že by v domácnostech mělo být určené místo, kde telefony od dané večerní hodiny zůstávají. Ale příkladem musejí jít všichni členové. 

Zapomeňte na dvojí metr! Kršňák podotkl, že když má někdo v ložnici televizi, nemůže očekávat, že jeho dítě tam nebude chtít mít tablet. „Je to stejné jako s toustovačem, také někoho nenapadne odnést toustovač do ložnice a začít tam toustovat,“ dodal.

Omezení si můžou ratolesti naordinovat samy 

V každém pravidle se vždy najde výjimka. O přehnaném používání internetu totiž často přemýšlejí i sami adolescenti. „Vždycky, když přijde nějaká populární vlna, vznikne skupina těch, kteří se vůči tomu vymezí,“ vysvětlil Kulhánek. „Znám dost dětí, které si samy na nějakou dobu účet odpojí,“ dodal. 

To neznamená, že by děti hned nechaly telefony v šuplíku. Zůstanou nadále na komunikačních kanálech jako jsou Messenger nebo Whatsapp, ale přestanou zveřejňovat detaily ze svého života a sledovat vše online. Podle výzkumu EU Kids Online IV, do kterého se zapojilo takřka tři tisíce českých dětí, třicet pět procent dětí a dospívajících tráví během školního dne čtyři a více hodin online, devět procent sedm hodin a více.

V dnešní době je pro děti i dospívající přirozené trávit čas na sociálních sítích. Problém nastává, když začnou zasahovat neúměrně do života. „Rodiče často dlouho o problému svého dítěte nevědí nebo jsou v této oblasti nezkušení, problematice sociálních sítí nerozumějí a problém svého dítěte nechápou,“ iupozorňuje Vinklerová.

Jak poznat digitální závislost?

Trávím na sociální síti Reddit většinu volného času, pokud zrovna něco nedělám. V případě YouTube YouTube je největší a nejznámější internetový server pro sdílení videí. Kromě funkcí jako je nahrávání nebo přehrávání videí, lze platformu využívat i pro živé vysílání. YouTube byl založen v roce 2005 a vlastní jej společnost Google. je to stejný případ,“ popsal například sedmnáctiletý středoškolák z Prahy.

Užívání sociálních sítí může přerůst až do závislosti. V takovém případě se projevuje stejně jako jiné adikce. Pokud adolescent nemá přístup k „droze“, je nervózní, náladový nebo agresivní.

Jak si digitální, internetové, závislosti všimnout? „Já rodičům říkám, že když si nejsou jistí, mohou udělat takový test a vzít dítě na víkend někam mimo internet. Pokud ztropí hysterickou scénu a nemůže bez toho být, je to jasný signál, že už na sociálních sítích závislé nějakým způsobem je,“ dodal Kulhánek.

Jak nastavit pravidla používání sociálních sítí, Internetu a mobilních zařízení? 

  • Není nutné, a dokonce ani žádoucí dítě v případě nadměrného používání internetu od něj ihned zcela odstřihnout.
  • Podle psychologa Jana Kulhánka by rodiče měli mít přehled o tom, kolik času děti a teenageři tráví na sociálních sítích, hraním her či jinými digitálními aktivitami
  • Rodiče by měli se svými dětmi promluvit a vysvětlit jim, že hraní her či večerní brouzdání na sociálních sítích by nemělo zasahovat negativně do výkonu ve škole. Dítě by nemělo přicházet o své koníčky, jako je sport či umělecké aktivity.
  • Je vhodné nastavit večerní hodinu pro mobilní telefony, kdy už dítě či adolescent mobil používat nebude a přečte si raději třeba knížku. Někteří doporučují, aby toto pravidlo dodržovala celá rodina.
  • V krajním případě je možné si od mobilu na čas zcela odpočinout.

Čerpáno z článku Kristíny Paulenkové ze 14. 3. 2019 o přehnaném používání internetu, který vyšel v deníku MF DNES.

zjistěte více na stránce výuka Čepice