Přinesl vám Ježíšek telefon či tablet? Neotvírejte dveře hackerům a nastavte si silné heslo
Ježíšek letos již své dárky rozdal a Štědrý večer nastane opět za rok. Mnoho dětí a dospělých dostali pod stromeček elektroniku. Telefony, tablety nebo notebooky. Víte ale, jak své účty ochránit před cizími návštěvníky? Protože právě zabezpečení je často opomíjeným, ale zároveň nejdůležitějším krokem.
Asi každému, když se řekne slovo zabezpečení, vyvstane na mysli heslo. Když se rozsvítí obrazovka notebooku, telefonu, chytrých hodinek, počítače či notebooku, nikdy by se nemělo zařízení rovnou otevřít. Necháváte vstup do svého domova otevřený? Protože telefon bez hesla je jako odemčené dveře. Znamená volný vstup. První rada proto zní, vždy zamykejte.
Kromě kódu k samotnému zařízení nesmíme opomenout hesla, která chrání emaily, profily na sociálních sítích či jakékoliv stránky, které mohou obsahovat citlivá data. Silná hesla zkrátka chrání vaše údaje před nechtěnými návštěvníky, kteří mohou informace ukrást a využít. Myslíte si, že je vaše heslo bezpečné? Nebo porušujete základní poučky, co přesně nedělat?
Jak si nastavit silné ale zapamatovatelné heslo?
Zbystřete, pokud poznáte své heslo. 1234, heslo, password, abcd či 1111. Přestože se to zdá v dnešní době absurdní, mnozí stále využívají snadno prolomitelné kódy. Neměli byste využívat řadu po sobě jdoucích čísel, své nebo jména svých dětí či datum narození. Tyto hesla jsou pro hackery lehko prolomitelná, a přitom právě ony chrání vaše internetové bankovnictví, profily sociálních sítí i uživatelské účty od všech obchodů.
Dalším rozšířeným nešvarem je i napsání hesla. Nepiště si je na kousky papíru a nejlépe mějte ke každému účtu heslo jiné. Jak si ale silné heslo zvolit a zapamatovat? Níže najdete tipy, jak si své vlastní unikátní heslo zvolit a hlavně nezapomenout.
Rampouch a pentle na stromečku
Můžete si například vybrat několik slov a spojit je dohromady. Rozbalili jste si telefon pod stromečkem a chcete si nastavit nová silnější hesla? Využijte tohoto tématu, bude se vám poté heslo lépe pamatovat. Heslo poté může například znít: RampouchAJehliciAPentleNaStromecku2412. Heslo je dlouhé, obsahuje velká písmena, je nezvyklé a obsahuje číslice.
Druhou možností je i takzvaná metoda věty, ve které si vymyslíte libovolnou větu a kombinaci. Když se opět chytneme adventního času, může věta znít třeba takto. „Krásné barevné světlo září před naším domem.“ Pak zvolíte kombinaci, například první dvě nebo tři písmena. Poté heslo je: KraBarSveZarPreNasDom. Ideálně k heslu přidejte i číselnou kombinaci.
Využijte poklidného povánočního času a zkontrolujte své zabezpečení. Potvrďte si, že vás hesla skutečně chrání a nejsou to otevřené dveře pro internetové hackery. Více tipů pro bezpečná hesla najdete v knihovně O2 Chytré školy, kde najdete vše, co o heslech potřebujete vědět. Poradit vám můžeme i v našem videu.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz