Logo chytré školy

Osvobození od obrazovek. Dopřejte si opravdu klidné svátky

Vánoční svátky jsou ideální dobou ke klidu, odpočinku a načerpání sil do nového roku. Zkuste na chvíli odložit telefon, odprostit se od „dokonalého světa“ sociálních sítí a jednoduše vypnout.
Osvobození od obrazovek. Dopřejte si opravdu klidné svátky

Blíží se nejkrásnější a nejklidnější období roku – Vánoce. Ačkoliv jsou tyto svátky spojeny s radostí a rodinnou pohodou, často nás svět digitálních zařízení a sociálních sítí odvádí od skutečného významu tohoto času. V průběhu vánočních svátků jsme zvyklí být neustále online – sledujeme sociální sítě, píšeme zprávy, a fotíme každý okamžik. A co takhle na chvíli odložit své chytré telefony a prožít skutečné okamžiky se svou rodinou a přáteli? Jde však primárně o to, aby používání digitálních technologií bylo zdravé a vědomé. Tím nám mohou být i ku prospěchu. Hranice mezi tím, kdy se to přehoupne v závislost je ale tenká. 

Všechny ty dokonalé výzdoby, desítky druhů cukroví a úsměvy od ucha k uchu jsou rájem pro tvorbu psychických problémů. Zkuste tedy alespoň o Vánocích toto vše ignorovat a být jednoduše „v pohodě“. Místo „scrollování“ na Instagramu nebo TikToku se můžete vrátit k tradičním vánočním zvykům – zdobení stromečku, pečení cukroví, sledování pohádek, hraní deskových her nebo třeba delší procházka.  

Několik důvodů proč 

Říkáte si, co vám omezení těchto technologií přinese? Může vám pomoci uvědomit si, kolik času trávíte online každý den a zvážit, jaký vliv to má na vaše duševní zdraví

U večeře bez telefonu. Toto pravidlo se při rodinném stolování často porušuje. Když budete mít telefon v bezpečí svého šuplíku máte tak dost prostoru pro to, bavit se společně se svou rodinou nebo blízkými. Digitální detox může také odbourat stres, protože se neustále nemusíte dívat na ten „dokonalý svět“, kterým se lidé chlubí na internetu. S tím je spojený také kvalitnější spánek a více energie

Zkuste alespoň hodinu po probuzení nesahat na telefon nebo neotevírat sociální sítě. Nemusíte přece hned po otevření očí vzít telefon do ruky a opět se ponořit do online světa. Uvidíte, že po svátcích budete plní energie a do nového roku vykročíte s elánem. 

Autor: Monika Ježková, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice