Nechce se vám chodit každý den do posilovny, ale přejete si být fit? Přečtěte si 6 tipů jak na to
V dnešní uspěchané době, kdy máme plnou hlavu pracovních i osobních starostí mnohdy přestáváme myslet na to nejvíce podstatné – na naše zdraví. I malé změny v každodenním životě mohou mít velký vliv na zdraví a celkovou pohodu. Přinášíme vám proto 6 jednoduchých tipů, jak se věnovat svému tělu, aniž byste museli přejít práh posilovny.I když se může zdát, že udržení se v kondici je obtížné a musíte kvůli tomu dělat denně stovky kliků a dřepů, vyvedeme vás z omylu. I malé krůčky v naší denní rutině mohou udělat velký rozdíl. Snažte se najít rovnováhu mezi prací a volným časem a kousek si ho ukrojte i pro péči o své tělo. Uvidíte, že vám poděkuje. S tedy čím začít?
Udržujte pravidelný pohyb
První a asi nejdůležitější bod je pravidelná fyzická aktivita. Nemusíte chodit do posilovny, stačí, když si najdete aktivitu, která vás bude bavit a pravidelně ji budete praktikovat. Co takhle jízda na kole, jóga nebo běžná chůze? Zkuste například vystoupit z autobusu o jednu zastávku dříve a zbytek dojít pěšky. Nebo si dopřát půl hodinovou procházku. I takovým malým krůčkem vám vaše tělo poděkuje. Odvážlivci se mohou v dubnu zapojit do výzvy 10 000 kroků. Cílem není každý den obejít celé město, ale zapojit chůzi do našeho každodenního života.
Dopřejte si vyváženou stravu
Strava hraje další klíčovou roli v udržení fyzického zdraví. Snažte se zajistit si pestrý jídelníček plný ovoce, zeleniny, bílkovin nebo celozrnných produktů. Pomocníkem vám jistě může být e-kniha z O2 Knihovny, najdete tam nespočet titulů s recepty nebo tipy na zdravý životní styl. Dále doporučujeme vyhnout se přejídání a přebytečným cukrům a tukům. A v neposlední řadě pijte denně dostatek vody. Národní zdravotnický informační portál (nzip.cz) uvádí, že dospělí by měli denně vypít minimálně 1,5 litru vody, jinak klesá jejich fyzická výkonnost i psychická pohoda.
Nezapomínejte na dostatek spánku
Spánek zajišťuje regeneraci těla i mysli a je důležitý pro prevenci řady onemocnění. Podle webu nzip.cz spánek snižuje riziko vysokého krevního tlaku, deprese a obezity. Podporuje paměť a obranyschopnost. Web také zmiňuje, že potřeba spánku je velmi individuální, u dospělých by se však průměrná doba měla pohybovat okolo 7-8 hodin a u dětí ve školním věku pak až 10 hodin spánku přes noc. Přes den byste pak neměli spát více než 45 minut.
Relaxujte
Vyhraďte si každý den chvilku pro sebe a dopřejte si zaslouženou relaxaci. Každý si pod tím může představit něco jiného. Ať už se jedná o pár stránek v oblíbené knížce, posezení s přáteli, nakupování, oblíbený sport nebo třeba koupel. Jednoduše se odreaguje od těch „všedních“ starostí a utečte mimo realitu.
Prevence je nejlepší ochrana
Podle neziskové organizace Loono preventivní prohlídky zanedbává 75 % Čechů. Nezapomínejte pravidelně navštěvovat svého doktora nebo doktorku a předejděte tak potenciálním zdravotním potížím. Pomůže vám v tom mobilní aplikace Preventivka – v kapse tak díky ní můžete mít asistenta, který vám připomene kdy zajít k zubaři, k obvodnímu doktorovi nebo poradí, jak na samovyšetření z pohodlí domova. Předejdete tak vážným onemocněním.
Vyzrajte nad kybernemocí
Značný vliv na lidské zdraví mohou mít také technologie. Nadměrné používání mobilních telefonů a dalších zařízení může mít za následky častější problémy s očima nebo jsou jedním z důvodů obezity u dětí. Ale to není vše. Na světě máme řadu takzvaných kybernemocí, které kohokoli z nás mohou potkat. Jaké to jsou a jak se s nimi vypořádat, nám popsali v portálu O2 Chytrá škola odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci.
Autor: Monika Ježková, Tým Bezpečně v síti.cz