Internet na cestách: Dejte si pozor na veřejné Wi-Fi sítě
Už jsme si zvykli na Wi-Fi v každé restauraci a kavárně nebo v obchodních centrech či na letištích. Používání veřejných Wi-Fi sítí ale může představovat velké riziko. Poradíme vám, jak se mu celkem snadno vyhnout.Jarní počasí začíná lákat k cestování a výletům, na kterých nás nerozlučně doprovázejí naše chytré telefony. Abychom při vystavování nejnovějších fotek na Instagramu, komentování cesty na Facebooku nebo vyhledávání dalších atraktivních zastávek šetřili mobilní data, využíváme každou příležitost, jak se připojit k dostupným Wi-Fi sítím. Využívání cizích Wi-Fi sítí s sebou ale nese nemalá rizika.
Kdo další poslouchá?
Mezi veřejnými Wi-Fi sítěmi, ke kterým se můžeme na různých místech připojit, jsou jistě nejpopulárnější ty, které pro připojení nevyžadují žádné heslo. To ale bohužel znamená, že mohou být nejsnáze napadnutelné. Jaká rizika nám při použití takových sítí hrozí?
Především existuje možnost, že bude naši síťovou komunikaci někdo odposlouchávat a také že nám budou podstrčeny falešné internetové stránky – vyžadující například přihlášení jménem a heslem k e-mailové schránce. Pokud podvodníci takové údaje získají, představuje to obrovské riziko pro naši internetovou identitu a další účty – například v sociálních sítích a u různých internetových služeb.
Proto je důležité, připojovat se pouze k sítím které můžeme považovat za alespoň trochu důvěryhodné – to znamená, že je skutečně provozuje daná restaurace, kavárna či hotel, kde si u obsluhy vyžádáme heslo k Wi-Fi. Ochranu naší síťové komunikace ale můžeme výrazně posílit použitím aplikace, poskytující službu VPN (Virtual Private Network), která zajistí přenos dat v šifrované podobě. Pro chytré telefony s Androidem a iOS existuje celá řada takových aplikací a mnoho z nich poskytuje nejen bezplatné zkušební období, ale také omezenou funkcionalitu a objem přenesených dat zdarma.
VPN výrazně zvýší bezpečnost používání veřejných Wi-Fi sítí, ale přesto vám doporučujeme používat některé internetové služby raději výhradně přes mobilní připojení. Patří k nim především internetové bankovnictví nebo nakupování po internetu.
Poradíme vám i několik triků, jak nutnost používat veřejné Wi-Fi sítě omezit na minimum a jak se při tom chránit:
- Sbalte si na cesty – Streamovací služby jako Spotify nebo Netflix umožňují stažení oblíbeného obsahu do paměti telefonu. Na cestách pak můžete poslouchat hudbu nebo koukat na seriály i bez připojení k internetu.
- Šetřete data – Některé mobilní prohlížeče jako třeba Chrome mají tzv. omezený režim ve kterém zjednodušují obsah internetových stránek, aby bylo při jejich prohlížení stahováno méně dat.
- Mapy do kapsy – Bez map a navigace v mobilu se neobejdeme, ale populární aplikace jako Mapy Google nebo Mapy.cz umí stáhnout vybrané mapové podklady do paměti mobilu.
- Používejte aplikace – Nepřihlašujte se do e-mailu nebo na sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. v prohlížeči, ale prostřednictvím příslušných mobilních aplikací, které mají více bezpečnostních prvků.
- Vypínejte Wi-Fi – Vypněte na cestách ve vašem telefonu Wi-Fi, aby se váš smartphone bez vašeho vědomí nepřipojoval k otevřeným sítím. Navíc prodloužíte jeho výdrž na baterii.
Další tipy pro bezpečné používání internetu najdete na stránkách O2 Chytré školy.
Autor: Radek Kubeš, Tým Bezpečně v síti.cz