Bazarový podvod prokouknete snadno
Internetové bazary jsou obrovsky populární, což samozřejmě láká i podvodníky. Možná se budete divit, ale nejde jen o prodávající – nebezpeční mohou být i kupci.Když mluvíme o podvodu na internetovém bazaru, každého asi napadne, že se bavíme o okradených kupujících, kteří předem zaplatili za zboží, které jim ale prodávající nikdy neposlal. To je ale jen jeden z modelů podvodů na internetových bazarech – možná dokonce ten méně nebezpečný. Asi byste si totiž nemysleli, že vás může podvést i kupující. Jak takový podvod vypadá?
Model podvodu na bazarovém serveru vypadá vždy podobně. Vystavíte nějakou věc – třeba dětské kolo, kočárek nebo cokoli jiného – a během chvále máte vážného zájemce. A ten jako náhodou na nákup velmi spěchá, aby mu dobrou nabídku někdo „nevyfouknul“. Zájemce vám proto hned hlásí, že poslal peníze a jediné, co musíte jako prodávající udělat, je zadat na internetu údaje z vaší platební karty, abyste mohli platbu přijmout na váš účet.
Průhledný podvod
Pokud vám doteď nepřipadalo chování „zájemce“ o vaši věc podezřelé, teď už by to mělo být úplně jasné – k čemu byste měli někam zadávat údaje z vaší platební karty? Bohužel, zdaleka ne každý je tak ostražitý a hodně lidí s vidinou rychle uzavřeného obchodu požadované údaje sdělí. Je asi jasné, že žádné peníze na účet nepřijdou – právě naopak z něj může hodně peněz zmizet.
Existuje několik variant tohoto typu podvodu, ve kterých například kupující nabídne, že zaplatí i poštovné, a prodávající musí jen vše potvrdit na stránkách České pošty – samozřejmě falešných a vyžadujících zadání údajů z platební karty pro dokončení transakce.
Na bazarové podvody upozorňují české banky i policie. Jak se tedy můžete bránit?
- Nikdy a za žádných okolností nesdělujte údaje z vaší platební karty za účelem přijetí platby – aby vám někdo poslal peníze na účet tyto údaje rozhodně nepotřebuje.
- Sledujte profil a hodnocení uživatelů bazarových serverů, se kterými se chystáte obchodovat. Pokud nemají žádnou historii, buďte dvojnásob ostražití.
- Pro platby na internetu používejte jednorázové, virtuální karty, které umožňují pouze jedinou transakci a pak jsou zneplatněny.
Pokud zaznamenáte podvodné jednání na bazarovém serveru, informujte jeho provozovatele a případně i policii – výše popsaný typ podvodu je dnes bohužel poměrně častý. Další tipy pro bezpečné nakupování na internetu najdete na webu Chytré školy O2.