Sdílíte fotky z dovolené? Přečtěte si, na co si dát při zveřejňování vašich zážitků pozor
Slunce, moře, hory či klid venkova – za tímto v létě utíkáme od každodenní rutiny. S nástupem sociálních sítí se stalo už běžnou praxí sdílet z těchto cest naše zážitky. V době dovolených bychom měli být obzvlášť opatrní na to, co zveřejňujeme. Některé fotky a informace totiž mohou být terčem posměchů nebo jiných nepříjemností. Pojďme se podívat, na co byste si měli dát pozor, než kliknete na tlačítko „sdílet“.Internet je skvělý prostor pro spojení s rodinou či přáteli a uchování vzpomínek. Je potřeba si ale uvědomit, že vše, co tam jednou vložíte se už nikdy neodstraní. Pečlivě tak zvažte, co sdílíte veřejně a chraňte sebe a svou rodinu.
Kolik fotek dětí z dovolené je příliš?
Během léta vždy prudce roste množství fotek dětí, které jejich rodiče zveřejňují na Instagramu, Facebooku nebo jiných médiích. Je to logické, na sdílení zážitků jsou sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. postaveny a každý se chce pochlubit kam letos vyrazil na dovolenou. Ale veřejně ukazovat děti v plavečkách u bazénu nebo u moře nabourává jejich soukromí. Kvůli takovým fotkám mohou být vaše děti relativně snadným terčem kyberšikany. A to i v budoucnu. Obecně bychom neměli zveřejňovat nic, co by mohlo být pro někoho nepříjemné. Raději si takové fotky nebo videa nechte v bezpečí své fotogalerie.
Pozor na bodyshaming
Dovolenkové fotky v kraťasech nebo v plavkách mohou být základním kamenem dalšího problému jménem bodyshaming. Jedná se v podstatě už o běžnou věc, která se na internetu děje – negativní komentáře na něčí vzhled. I nevědomě utrousená poznámka může mít zásadní vliv na psychické zdraví a sebevědomí člověka. Zvažte tedy, jak moc osobní fotky budete sdílet, ať už jste na obrázku či videu vy nebo vaši blízcí. Naopak se také můžete zamyslet nad tím, co na sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. píšete a jak fotky komentujete.
Bezpečnost na prvním místě
Sdílení přesného umístění vaší dovolené ještě z pláže, může nechtěně poskytnout informace potenciálním zlodějům. Dáváte jim najevo, že dům je prázdný. Nebo pokud jste sami na odlehlé chatě, jediné takové v celé obci, neinformujte všechny na internetu svou aktuální polohou. Zvažte, jestli je nutné zveřejňovat příspěvky v reálném čase, nebo jestli není lepší počkat až po návratu domů.
A co z toho vyplývá?
Pojďme si shrnout, na co byste tedy měli myslet před tím, než zveřejníte vaše vzpomínky z dovolené.
-
Nastavte si soukromí: Ujistěte se, že vaše příspěvky vidí pouze lidé, kterým důvěřujete. Můžete si například na. Instagramu vytvořit soukromý profil, v rámci, kterého máte pod kontrolou vaše sledující. Případně můžete sdílet stories pouze mezi vybraný okruh lidí do takzvaných „Blízkých přátel“, které si v nastavení Instagramu vyberete.
-
Myslete dopředu: Před zveřejněním příspěvku se zamyslete nad tím, jaké informace o sobě a své rodině dáváte ven a jestli nemohou mít nějaké následky.
-
Respektujte soukromí dětí: Zvažte, jestli je nutné sdílet fotky svých dětí. Pokud ano, vyhněte se fotkám, které by mohly být v budoucnu zneužity. Například fotky v plavkách nebo v nějaké trapné situaci. Pokud to věk dovolí, zeptejte se dětí na souhlas.
-
Nenahrávejte „hejterům“: Jak jsme už psali, fotky z lehátka na pláži mohou vzbudit nejednoho kritika. Pokud se přesto rozhodnete takové fotky sdílet, buďte na to připraveni.
V neposlední řadě je potřeba tato témata otevírat jak s dětmi, tak s blízkými. Týká se totiž každého z nás. Mluvte o bezpečnosti na internetu a vysvětlujte, proč je důležité být při sdílení našich vzpomínek nejen z dovolených opatrní. Pomůže vám k tomu nový nástroj!
Vyvinuli jsme pro vás novou online hru NetKnights, která kromě základů chování na internetu hravou formou učí, co sdílet i nesdílet na webu. Nejen na dovolené tak můžete spojit příjemné s užitečným. Děti se zabaví a zároveň se dozví něco nového. Hrát ji však mohou i dospělí.
Autor: Monika Ježková, Tým O2 Chytrá škola