Nový chatbot s umělou inteligencí baví internet. Je to hrozba, inovace nebo nevinná zábava?
Svět internetu a sociálních sítí v posledních dnech zaplavil nový trend – webový nástroj ChatGPT. Chatovací robot umí až nečekaně plynule vést konverzaci, odpovídá na nejrůznější otázky, a dokonce i vymýšlí básně. A to všechno i v češtině. Chatbot jsme vyzkoušeli – je bezpečný i pro děti?
Hned na úvod jsme vám chtěli popsat, co přesně chatovací robot ChatGPT vlastně je a co dokáže. Rozhodli jsme se ale pro jinou variantu a chatbota s umělou inteligencí jsme se na to rovnou zeptali.
„Jsem AI (umělá inteligence) a jsem tu, abych vám pomohl s vašimi otázkami a potřebami. Můžu vám pomoci s informacemi o různých tématech, od vědy a techniky po historii a kulturu. Můžete se na mě obrátit s jakoukoli otázkou, na kterou hledáte odpověď, a já se budu snažit vám pomoci najít odpovědi nebo vás nasměrovat na zdroje, kde můžete získat více informací,“ odpověděl na otázku „Co jsi?“ chatbot.
Jak je vidět hned z první odpovědi, tato umělá inteligence je velmi sofistikovaná. Zvládá dlouhé věty, poměrně dobře i českou gramatiku a má v rukávu odpověď na jakoukoliv otázku. A právě to je možná kámen úrazu. Na co všechno dokážou vaše děti získat odpověď?
Jak spáchat sebevraždu? Co je to sex? Jak si udělat tetování?
Asi každý rodič zná zvídavé otázky svých dětí. A také tuší, jak některé z dotazů mohou být choulostivé nebo nepříjemné. Pokud se dítě dostane k chatbotu, může během chvíle získat odpovědi i na skutečně ožehavá témata. A jak získat přístup do ChatGPT?
Poměrně jednoduše – na webové stránce chat.openai.com se uživatel musí registrovat prostřednictvím emailové adresy a vložit jméno i příjmení. Registrace je dokončena po ověření pomocí telefonního čísla. Chatbot nepotřebuje znát věk uživatele a aktuálně je nástroj umělé inteligence zdarma.
Technicky zdatnější dítě se tak do ChatGPT dostane poměrně snadno. Pokud se vám přejel mráz po zádech z možných odpovědí, můžeme vás alespoň trochu uklidnit. Chatbot odpovídá na choulostivé otázky opatrně, ale pravdivě i odborně.
V případě skutečně závažných témat jako je například šikana, znásilnění, sexuální praktiky nebo třeba sebepoškozování chatbot nabízí rady a vybízí k opatrnosti.
Bojíte se dětských otázek? Mluvte s nimi a buďte otevření
Děti jsou zvídavé. Proto pokud se na vás obrátí s nějakou citlivou otázkou, neberte to na lehkou váhu a neodbývejte je. Může to vést k tomu, že odpověď začnou hledat u starších kamarádů, na internetu nebo třeba právě na aktuální senzaci – chatbotu.
Pak ztrácíte kontrolu nad tím, jaké informace se k vašemu dítěti dostávají. A to právě u choulostivých témat není ideální. Pokud se proto děsíte toho, na co všechno by děti na internetu mohly najít odpověď, máme pro vás jednoduchou radu – mluvte s nimi. O všem, co je zajímá. Můžete nastolit pro vás příjemnou atmosféru a podat informace vhodným způsobem.
Pokud nevíte, jak správně svému dítěti naslouchat, pomůže vám náš článek Znáte postup, jak správně naslouchat? Pokud vás spíše zajímá, jak s dětmi mluvit o online nebezpečí, veškeré informace najdete v knihovně témat na portále O2 Chytré školy.
A co si myslí umělá inteligence o bezpečnosti dětí na internetu?
Chatbot s umělou inteligencí je dozajista zajímavý nástroj, který může pobavit i vzdělávat, a my jsme šli s tématy skutečně jen po povrchu. Kromě ukázaných odpovědí chatbot napsal i krátkou esej ohledně Husitských válek, pohádku nebo třeba zajímavosti o chameleonech. ChatGPT nabízí rozmanité možnosti využití, ale je stále důležité mít na vědomí, že se jedná o webový nástroj. Neuvádějte proto do chatu své osobní ani jiné citlivé údaje.
Zakončeme tento článek ale něčím pozitivním – přečtěte si básničku od umělé inteligence na téma internet. (Pro porovnání jsme zkusili otázku napsat i v angličtině, ve které si je chatbot přeci jen jistější.)
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz