Kam až může zajít kyberšikana? Osmidílný thriller #martyisdead zamrazí
Asi nic se neobjevuje mezi dětmi na internetu častěji než kyberšikana. Díky pocitu anonymity se takzvaní klávesnicoví bojovníci mohou pouštět do urážení, zesměšňování, ponižování nebo vydírání ostatních uživatelů. Co se ale stane, když online šikana přesáhne určitou hranici? Mnohdy o problémech a nátlaku, kterým mohou děti na sociálních sítích čelit, nic netuší ani jejich rodiče. To vše odhaluje osmidílný thriller #martyisdead.Patnáctiletý Marty měl celý život před sebou. Teď je ale mrtvý. Jediné, co po něm zbylo je jen série mrazivých videí, které natáčel krátce před svou smrtí. Truchlící otec skládá dohromady střípky Martyho online života, aby odhalil okolnosti jeho tragického konce. Myslíte, že tohle se vašemu dítěti přece nemůže stát? Osmidílný thriller #martyisdead je inspirovaný skutečnými případy kyberšikany.
Anonymita internetu umožňuje útočníkům vystupovat pod falešnou identitou a vydávat se například za kamaráda nebo známého. Dítě se tak velmi rychle může ocitnout v digitální pavučině upletené ze sextingu, posílání intimních fotografií a následného vydírání. Pod nátlakem, že agresor sdílené materiály zveřejní, mohou děti posílat virtuálním (ne)známým další osobní fotky nebo videa. Dostanou se tak do spirály, ze které je těžké se vymanit.
Děti se bojí odsouzení, jen dvě procenta by se svěřila
Pouze dvě procenta dětí by se svěřila svým rodičům, že je v online prostoru někdo vydírá, vyplynulo z aktuálních údajů, které shromáždily poradny a linky pomoci. Informace získaly zhruba od 30 tisíc dětí, které se na ně obrátily, informuje o konferenci týkající se bezpečného chování dětí v online prostředí portál iRozhlas.cz.
„Děti se svěřily s tím, že se bojí reakce rodičů, sekundární viktimizace, bojí se, že by jim zakázali internet. Zaznívalo tam také to, že se bojí, že rodiče zklamou, že udělaly něco špatného, co by mohlo i je poškodit,“ cituje web Martina Kožíška z organizace Safer Internet Centrum.
Podle něj samy děti vytváří velké množství pornografických materiálů, které následně kolují v online prostředí. Intimní snímky pak mohou sloužit internetovým vyděračům a děti se bojí svěřit v rodině.
Je proto důležité se svým dítětem komunikovat a společně vytvářet prostor, kde se nebojí svěřit ani s tím největším problémem. Vzájemná důvěra pomůže rodiči odhalit možná rizika a hrozby, kterým jsou děti v online prostoru a na sociálních sítích vystaveny. Přemýšlíte, jak zahájit konverzaci a vybudovat důvěru? Pak je záložka v O2 Chytré škole – Jak mluvit s dětmi o online bezpečí, přesně pro vás.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz