Kvíz: Co na sociálních sítích může způsobit negativní pocity z vlastního těla?
Výsledek kvízu Získal/a jsi 0 z 10
1. Tělo jako obraz, který může naše okolí hodnotit, začínáme vnímat od:
Dítě v tomhle věku vnímá především pozitivní zpětnou vazbu ze strany rodičů, ale s rostoucím věkem se musí vyrovnávat také s negativní. Ne každý to zvládne.
2. Nejcennějším artiklem sociálních sítí je:
Nejcennějším artiklem na sociálních sítích, je podle knihy Jak na sítě, pozornost. Uživatel se snaží ostatní uživatele zaujmout a přesvědčit, že jeho sdělení stojí za to.
3. K narušení vnímání obrazu vlastního těla může nejčastěji vést sledování fotek:
Focení celebrit většinou probíhá po několikahodinové úpravě, líčení. Spousta z nich věnuje hodně času cvičení, platí si plastiky a kosmetické úpravy, proto často vypadají jinak než obyčejní lidé. Srovnávání se s těmito “dokonalými” obrazy může vést k negativním pocitům ze sebe sama.
4. Můžou za to i fotky fitness modelek?
Ano, průzkumy prokázaly, že přílišné konzumování obsahu fitness může způsobit negativní vnímání vlastního těla vedoucí k jeho úpravě pomocí nezdravých praktik.
5. Žena středního věku vyfotí měsíčně nejmíň:
Z výzkumů vyplývá, že žena středního věku udělá měsíčně nejmíň 17 selfie fotek. A nejmíň jednu z nich dá na sociální sítě (Wagner a kol., 2016). Na Instagramu je třetina fotek žen v sexualizované póze (Bell a kol., 2018).
6. Focení selfies může vést k negativnímu vnímání vlastního těla:
Pokud se moc často fotíme, může to opravdu vést k negativnímu vnímání těla.
7. Můžou komentáře pod fotkami/videi na sociálních sítích vést k negativnímu vnímání vlastního těla?
Negativní komentáře vyvolávají negativní zpětnou vazbu a podporují u jejich autorů negativní emoce. Ale i pozitivní komentáře například u upravených stylizovaných fotek nebo fotek v sexualizované póze (které nejsou v souladu s pozitivním vnímáním těla) můžou uživatele podporovat v tvorbě dalších takových fotek a tím u něj posilovat negativní pocity z vlastního těla.
8. Body‑positivity znamená,:
Body positivity reprezentuje pozitivní vztah ke vlastnímu tělu nebo vzhledu těla ostatních bez ohledu na fyzické schopnosti, velikost, pohlaví, rasu nebo vzhled.
9. Bigorexie je:
Bigorexie je spojená s nezdravým vnímáním vlastního těla a nutkavým pocitem ho změnit a zdokonalit. Nemoc se často vyskytuje u kulturistů. Ti trpí nadváhou z velkého množství svalové hmoty, která u nich může způsobit zdravotní rizika. Bigorektici přijímají velký podíl bílkovin, doplňků stravy a steroidů. Navštěvují fitness centra v takové míře, že zanedbávají ostatní povinnosti a radosti života a speciální strava a cvičení má být řešením jejich problémů.
10. Jak snížit negativní dopady vizuálních sociálních sítí?
Všechny vizuální sociální sítě můžou mít na nás negativní dopad, stejně jako přidávání osobních stylizovaných fotek. Jakákoliv úprava může vést k negativním pocitům z vlastního těla, ať už se jedná o retuš obličeje, těla nebo úpravu barev fotky nebo použití přednastavených filtrů.
0 - 2 body
Vypadá to, že o zdraví v online světě jste toho moc neslyšeli. Ale žádný strach! Pracujte na sobě a výsledky se určitě brzo dostaví!
3 - 5 bodů
Základní znalosti o zdraví v online světě už máte. Jde ale o průměrné znalosti, a proto byste je měli dál prohlubovat. Pracujte na sobě a výsledky se určitě brzo dostaví!
6 - 8 bodů
Vypadá to, že otázky ohledně zdraví v online světě vás jen tak nezaskočí, gratulujeme! Ale vždycky je co zlepšovat! Pokud se náhodou vy nebo někdo blízký dostanete do potíží, nebojte se říct o pomoc.
9 - 10 bodů
Vaše znalosti jsou výborné, gratulujeme! Ale neusněte na vavřínech a vyzkoušejte další úkoly.
Doporučené články
-
-
Vliv sociálních sítí na vnímání vlastního těla
Online bezpečnost -
Sociální sítě a poruchy příjmu potravy
Online bezpečnost
Doporučené kvízy
-
Kvíz: Poznáte kyberšikanu?
-
Kvíz: Poznáte falešný profil?
-
Kvíz: Znáte dopad pornografie na děti?
Prosím odpovězte na všechny otázky.
×