Logo chytré školy

Kvíz: Poznáte kyberšikanu?

1. Dostanete od kolegy nebo známého urážlivou SMS. Víckrát ji nepošle, ale ani se neomluví. Jde o kyberšikanu

2. Někdo vás vyfotí mobilem, fotku upraví tak, aby vás zesměšňovala, a navíc ji pak začne rozesílat po světě. Jde o kyberšikanu?

3. Někdo vám vytvoří na Facebooku falešný profil, díky němu uráží, pomlouvá a napadá další lidi na internetu. Je tohle kyberšikana?

4. Někdo vás mobilem tajně natočí na záchodě. Video pak nahraje na TikTok nebo YouTube. Jde o kyberšikanu?

5. Pozvali jste si návštěvu a trochu se to rozjelo. Druhý den zjistíte, že někdo poničil telefon, takže nemůžete volat. Je to kyberšikana?

6. Někdo vám napsal na zeď na Facebooku, že vás nemá rád (nepoužil nadávky). Jde o kyberšikanu?

7. Kolegové na internetu vytvořili veřejnou diskuzní skupinu, ve které o vás rozšiřují lži a pomluvy. Je to kyberšikana?

8. Známý vás vydírá – hodlá o vás rozhlásit, že jste homosexuál, když neuděláte, cokoliv vám poručí. Jde o kyberšikanu?

9. Váš přítel vám na profil napíše: „Ty jsi ale dobytek!“ a doprovodí svůj vzkaz několika smajlíky. Je to kyberšikana?

10. Známý vás urazil, a proto jste se rozhodli pomstít. Jeho fotku s popiskou XY krade! Šíříte tajně po sítích. Je to v pohodě?

0 - 2 body

V oblasti kyberšikany se ještě úplně neorientujete, ale s tím se dá lehko pohnout. V sekci Kybernetická šikana najdete všechno, co potřebujete vědět. A pokud se náhodou někdy vy nebo někdo blízký dostanete do potíží, je tu i bezplatná Linka bezpečí: 116 111.

3 - 5 bodů

O kyberšikaně už něco víte, ale ne tolik, abyste se jí mohli účinně bránit. Nepropásněte šanci dozvědět se víc v sekci Kybernetická šikana nebo z videa Zatočme se šikanou. Pokud se náhodou vy nebo někdo blízký dostanete do potíží, je tu i bezplatná Linka bezpečí: 116 111.

6 - 8 bodů

Máte slušnou představu, co kyberšikana je. Ale pořád jsou tu rezervy. Doplňte si znalosti v sekci Kybernetická šikana nebo díky videu Zatočme se šikanou. Pokud se náhodou vy nebo někdo blízký dostanete do potíží, je tu i bezplatná Linka bezpečí: 116 111.

9 - 10 bodů

Otázku kyberšikany máte zmáknutou. Možná s ní máte i své zkušenosti. Takže nejspíš víte i o bezplatné Lince bezpečí (tel. 116 111) a studentském videu Zatočme se šikanou. Ale můžete zkusit další kvízy z jiného soudku. Uvidíte, jestli vaše skóre bude zase tak vysoké.

Doporučené články

Doporučené kvízy