Logo chytré školy

Kvíz: Víte, s kým si na internetu píšete?

1. Jak si ověříte, že profil pana Nováka na internetu patří opravdu panu Novákovi?

2. Známý z internetu vás po půl roce dopisování žádá o osobní schůzku. Co uděláte?

3. Známý z internetu vám těsně před domluvenou schůzkou napíše, že má zlomenou nohu a nedorazí. Protože by se s vámi i přesto rád setkal, navrhuje setkání u sebe doma s tím, že vás vyzvedne jeho bratr. Co uděláte?

4. Známý z internetu chce, abyste se svlékli před zapnutou webkamerou. Co uděláte?

5. Které osobní údaje je potřeba na internetu nejvíc chránit?

6. Známá z internetu vás prosí o pomoc. Omylem si zablokovala online účet a administrátoři jí ho odblokují jen přes SMS. Má ale vybitý mobil, takže by si kód k odblokování nechala poslat na vaše číslo. Stačí, když jí kód přepošlete a na SMS odepíšete YES. Co uděláte?

7. Známý z internetu vám nabídl, že vám na účtu na sociální síti nastaví zabezpečení tak, abyste mohli například vidět, kdo přesně si prohlížel váš profil a používat další běžně nedostupné vychytávky. Co uděláte?

8. Známá z internetu vám mailem pošle soubor s názvem „moje_intimni_video.exe“. Antivirový program hlásí, že soubor nejspíš obsahuje virus. Co uděláte?

9. Známý z internetu vám poslal odkaz na zajímavý web a chce vědět, co si o jeho obsahu myslíte. Jakmile ale na odkaz kliknete, vyskočí na vás varování „Chystáte se navštívit podvodné webové stránky“. Co uděláte?

10. Víte, jak říkáme situaci, kdy se vás někdo snaží vydíráním a vyhrožováním vylákat ven na osobní schůzku?

0 - 2 body

Zatím toho o seznamování v online prostředí moc nevíte. To by mohlo být nebezpečné. Dávejte pozor, jaké informace sdílíte. A schůzky s někým, koho neznáte osobně, zatím odložte. Alespoň dokud se nepodíváte na video Jak se seznamovat online a nezjistíte něco o kybergroomingu.

3 - 5 bodů

O online seznamování už něco víte, ale podvodníci mají náskok. Vezměte jim vítr z plachet a koukněte na video Jak se seznamovat online. Pár tipů o kybergroomingu by se taky mohlo hodit Ať víte, jak to na internetu může chodit.

6 - 8 bodů

Dobře už tušíte, že na internetu se dá narazit i na podvodníky a sexuální predátory. Všechny jejich finty, jak ale ještě neznáte. Nebo ano? Koukněte na video  Jak se seznamovat onlineA pár tipů o kybergroomingu by se taky mohlo hodit.

9 - 10 bodů

Pro podvodníky nejste vůbec snadná kořist. Hodně toho víte a dáváte si pozor. Přesto by se vám některé tipy z videa Jak se seznamovat online mohly hodit. Stejně jako článek kybergroomingu a sextingu. Nebo vyzkoušejte, jak jste na tom s dalšími kvízy.

Doporučené články

Doporučené kvízy