Animovaný seriál
V digitálním světě

Animovaný seriál V digitálním světě představuje hravou formou témata online a internetové bezpečnosti a mediální gramotnosti.

Každý díl seriálu se skládá ze samotného videa výukového materiálu a aktivit tak, aby bylo vše interaktivní, hravé a děti vše zaujalo.

Seriál vzniknul ve spolupráci Jednoho světa na školách a O2 Chytré školy.

Jednotlivé díly seriálu. Ke stažení podpůrné materiály, metodiky, pracovní listy a aktivity pro hodinu.

1. díl | V digitálním světě: Digitální svět

Mína, Filip a Kocour se ocitli v digitálním světě a diví se, že je prázdný. V tom je Surfař zachrání před vlnou čísel, která se na ně valí. Jakým jazykem „mluví“ počítače, telefony, tablety a další elektronická zařízení? Říká se mu binární, neboli soustava jedniček a nul, do kterých si digitální přístroje překládají příkazy a informace, jež jim zadáváme. Stačí, aby Mína sáhla pro jedinou číslici a přemístila ji v moři dat, které stojí za slovy či obrázkem na displeji, a vše je vzhůru nohama.

2. díl | V digitálním světě: Vyhledávače

Hrdinové seriálu testují schopnosti internetových vyhledávačů a pokládají jim všetečné dotazy. Kostičky Ping a Pong jejich otázky překládají do vhodně zvolených klíčových slov, aby se dostali k přesnější odpovědi. Rychle nalézt informaci, která mě zajímá, je klíčovou funkcí internetu. Pomocníci jako jsou vyhledávače Google, Seznam nebo Yahoo je „loví“ na miliardách webových stránek pomocí tajného vzorce zvaného algoritmus. Ten pak také odpovědi vhodně uspořádá a Kocoura, který tvrdí, že má nejdelší fousky na světě, usvědčí z omylu.

3. díl | V digitálním světě: Jak mluvit na internetu

Mína si utahuje z Filipa za jeho zády, že mu to na fotkách, řekněme, nesluší. Drobná poznámka míněná v legraci se při zveřejnění online nafoukne a oklikou se dostane až k babičce sourozenců. Rčení dvakrát měř, jednou řež platí pro komunikaci na internetu dvojnásob. Cokoli vypustíme na web - názor, hlášku nebo fotku - je prakticky nemožné vzít zpět. Dřív než něco zveřejníme, je potřeba promyslet, jestli bychom stejnou myšlenku s klidným svědomím přednesli rodičům nebo spolužákům v opravdovém životě.

• Icon
    5. díl | V digitálním světě: Pravda, nebo ne?

Filip a Kocour táhnou do boje za záchranu světa před tajným spiknutím mravenců a mimozemšťanů. Při brouzdání internetem totiž nalítli na důvěryhodně vypadající ‚fake news‘. Další díl seriálu radí, jak se v dnešní záplavě informací na webu orientovat a odlišit pravdu od fám a dezinformací. Ve svobodném prostoru internetu je totiž možné narazit na mnoho verzí téže události a dřív, než považuji informaci za pravdivou a pošlu ji dál, je dobré držet se několika zásad ověřování pravdivosti.

6. díl | V digitálním světě: Sociální sítě

Seriáloví sourozenci zakládají rodinný profil na sociální síti. Než se stačí rozkoukat, Kocour nasdílí veřejně své podařené selfíčko a na profilu se strhne lavina reakcí. Díky sociálním sítím jako jsou Facebook, Instagram nebo TikTok můžeme být v kontaktu se svou rodinou a přáteli. Stejně tak nám tyto platformy umožňují propojit se s novými lidmi a sledovat veřejně známé osobnosti. Na místě je však obezřetnost. Dřív, než cokoli zveřejním, je potřeba zamyslet se nad nastavením soukromí svého příspěvku.

7. díl | V digitálním světě: Online hry

Filip je odhodlaný ve své oblíbené hře Mravenčáci získat co nejvíc bodů. Kdyby si tak mohl přikoupit ty Sedmimílové boty! Stojí jen pár stovek zlatých dukátů… Na internetu je mnoho her, které je možné hrát online a zdarma. Past některých z nich spočívá v tzv. integrovaných nákupech, tedy nabídkách nákupu herních bonusů. Tady hra končí. „Zlaté cihličky“ totiž můžou stát reálné peníze, jež odcházejí z naší platební karty.

8. díl | V digitálním světě: Rodičovská kontrola

Filip s Mínou a Kocourem brouzdají internetem, až narazí na stopku. Prohlížeč zakázal Filipovi vstoupit na lákavě vypadající web. Při surfování na internetu je snadné zapomenout se a nechat se vlákat na nejrůznější stránky, které se nám samy nabízejí. Zdaleka ne všechno na webu je ale vhodné pro dětské oči. Díky programům, které hlídají, aby se děti nedostaly na místa, jež by je mohla vyděsit nebo šokovat mohou rodiče filtrovat, jaké stránky děti smějí navštěvovat nebo omezovat dobu online.

9. díl | V digitálním světě: Lajky na internetu

Kocour a Filip mezi sebou soutěží, kdo na sociální sítí získá víc lajků. Bude to Kocourovo nové „selfíčko“, nebo Filipovo roztomilé štěňátko? S lajky jako by se na internetu roztrhl pytel. Čím víc jich nějaká fotka nebo příspěvek má, tím spíš si myslíme, že se ostatním líbí. Jakou váhu jim ale ve skutečnosti přičítat, a opravdu každý, kdo něco lajkuje, tím touží vyjádřit, že se mu příspěvek líbí?

10. díl | V digitálním světě: Tvořit na internetu

Mína a Filip tančí a zpívají ve videoklipu k narozeninám sestřenky Nity. Za kamerou sedí Kocour se svým bodrým okem zkušeného režiséra. Tvořit na internetu je dnes ve skutečnosti velmi snadné. Režisérem může být každý, kdo má telefon nebo tablet. Zbytek práce už udělají speciální aplikace, které dají amatérskému videu efektní kabátek. Obtížnější už je však své dílo z internetu stáhnout, pokud nás třeba překvapí negativní reakce publika.