Ukončit test

1. Jak bys ověřil/a, že je tvůj internetový kamarád skutečně tím, za koho se vydává?

2. Kamarád/ka z internetu, se kterým si už půl roku píšeš, tě požádá o osobní schůzku. Jak budeš reagovat?

3. Kamarád/ka, kterého znáš pouze z internetu a se kterým sis domluvil/a schůzku, ti těsně před schůzkou napsal, že na schůzku bohužel nemůže dorazit z důvodu zlomené nohy - ale že tě po cestě z práce vyzvedne jeho tatínek. Co uděláš?

4. Kamarád/ka, kterého znáš pouze z internetu, tě požádal, aby sis pustil/a webkameru a aby ses před ní svlékl/a. Co uděláš?

5. Které osobní údaje si musíš na internetu nejvíce chránit?

6. Kamarádka, kterou znáš pouze z internetu, tě poprosila o pomoc: omylem zablokovala svůj online účet a administrátoři jí ho odblokují jen přes SMS. Má ale vybitý mobil, takže by si kód k odblokování nechala poslat na tvůj mobil. Prosí tě, abys jí kód předal/a a abys na SMS odpověděl/a YES.

7. Kamarád, kterého znáš pouze z internetu, ti nabídl, že ti na tvém účtu na sociální síti správně nastaví zabezpečení – tj. soukromý a veřejný režim. Co uděláš?

8. Kamarádka, kterou znáš pouze z internetu, ti na e-mail poslala soubor s názvem „moje_intimni_video.exe“. Antivirový program ti hlásí, že soubor pravděpodobně obsahuje virus. Co uděláš?

9. Kamarád, kterého znáš pouze z internetu, ti poslal odkaz na zajímavou internetovou stránku. Po jejím otevření ale obrazovka prohlížeče zčervenala a na obrazovce se objevilo varování – „Chystáte se navštívit podvodné webové stránky“. Co uděláš?

10. Jak se jmenuje rizikový jev, ve kterém se tě na internetu snaží pomocí různých triků (manipulativních technik, vydírání, vyhrožování) donutit neznámý uživatel k osobní schůzce v reálném světě?

Výsledek testu

Získal/a jsi 0 bodů z 10.

 • 0 - 25 % správných otázek

  Zatím toho o seznamování v online prostředí moc nevíš. Dávej si velký pozor, které osobní údaje svým online kamarádům poskytuješ! V žádném případě nechoď na osobní schůzky s neznámými lidmi, mohou být velmi nebezpečné. A určitě si spusť video o rizicích seznamování na tomto webovém portále.
 • 25 - 50 % správných otázek

  O online seznamování něco víš, ale je toho zatím docela málo. Určitě si nezapomeň pustit video na našem portále, ve kterém se dozvíš spoustu nových informací – třeba o tom, jak si ověřit, s kým se vlastně v online prostředí bavíme. Kamarád nám totiž v online prostředí může snadno lhát.
 • 50 - 75 % správných otázek

  Není to špatné, ale může to být lepší. O online seznamování toho víš docela hodně, ale pořád je co zlepšovat. Určitě si spusť video o rizicích seznamování, ve kterém se dozvíš spoustu užitečných informací o tom, jak být při online seznamování v bezpečí. A zásady bezpečného online seznamování vždy dodržuj.
 • 90 - 100 % správných otázek

  Gratulujeme, o online seznamování toho víš hodně, ale vždy je prostor dozvědět se víc. Víš třeba, co je webcam trolling? Jestli ne, přečti si o tomto rizikovém jevu na našem portále. A samozřejmě zásady bezpečného seznamování dodržuj – uvědom si hodnotu svých osobních údajů a nikdy nechoď na osobní schůzky, aniž bys to probral/a se svými rodiči.
Zpět na webový portál