Ukončit test

1. Kamarád ti pošle ošklivou SMS zprávu, ve které tě urazí, ale pak už to nikdy neudělá. Jde o kyberšikanu?

Ne, nejde o kyberšikanu. Kyberšikana je opakovaná a intenzivní.

2. Někdo tě vyfotí mobilem, fotku upraví tak, aby tě zesměšňovala, a navíc ji pak začne rozesílat spolužákům. Jde o kyberšikanu?

Ano, jde o kyberšikanu.

3. Někdo ti vytvoří falešný profil na Facebooku a pomocí něj uráží, pomlouvá a napadá další lidi na internetu. Je tohle kyberšikana?

Ano, je to kyberšikana a navíc i krádež identity. Oboje je trestné.

4. Někdo tě mobilem tajně natočí, jak sedíš na záchodě. Video pak nahraje na YouTube. Jde o kyberšikanu?

Ano, jde o kyberšikanu.

5. Maminka ti za trest zakázala internet. Je to kyberšikana?

Ne, není. S tímhle argumentem ani neobstojíš.

6. Někdo ti napsal na zeď na Facebooku, že tě nemá rád (nepoužil nadávky). Jde o kyberšikanu?

Ne, nejde. I když tě to může zamrzet, lidi mají právo vyjadřovat i negativní názory.

7. Spolužáci na internetu vytvořili veřejnou diskuzní skupinu, ve které o tobě rozšiřují lži a pomluvy. Je to kyberšikana?

Ano, jde o kyberšikanu.

8. Spolužák tě vydírá – hodlá o tobě rozhlásit, že jsi homosexuál, když mu nebudeš odevzdávat kapesné. Jde o kyberšikanu?

Ano, jde. Vydírání je kyberšikana taky, i když se ještě nešíří veřejně.

9. Tvůj nejlepší kamarád ti na profil napíše: „Ty jsi ale dobytek!“ a doprovodí svůj vzkaz několika smajlíky.

Ne, nejde o kyberšikanu, ale o škádlení. Kamarádi mohou použít i vulgární výrazy, ale přesto je nevnímají jako ponižující a ubližující – vzájemné síly jsou vyrovnány.

10. Kamarád tě ve škole urazil, a proto jsi se rozhodl/a pomstít. Tajně jsi ho ve škole vyfotil/a a začal/a jsi jeho fotografii rozšiřovat internetem s doprovodným komentářem, že je zloděj.

Výsledek testu

Získal/a jsi 0 bodů z 10.

• 0-25 % správných otázek

V oblasti kyberšikany se ještě neorientuješ, ale nic není ztraceno. V sekci Kybernetická šikana najdeš všechno, co potřebuješ vědět. A pokud se náhodou někdy dostaneš do potíží, pomoc najdeš na bezplatné Lince bezpečí na tel. 116 111.
  • 25-50 % správných otázek

O kyberšikaně už něco víš, ale ne tolik, ať se jí třeba můžeš i bránit. Nepropásni šanci dozvědět se víc v sekci Kybernetická šikana a z videa Zatočme se šikanou. Pokud se náhodou někdy dostaneš do potíží, neboj se ozvat bezplatné Lince bezpečí na tel. 116 111.
  • 50-75 % správných otázek

Máš slušnou představu, co kyberšikana je. Ale pořád máš rezervy. Doplň si své znalosti v sekci Kybernetická šikana a díky videu Zatočme se šikanou. Pokud se náhodou někdy dostaneš do potíží, je tu pro tebe bezplatná Linka bezpečí na tel. 116 111.
  • 75-100 % správných otázek

Otázku kyberšikany máš zmáknutou. Možná s ní máš i své zkušenosti. Takže nejspíš víš o bezplatné Lince bezpečí (tel. 116 111) a studentském videu Zatočme se šikanou. Určitě si je vyhledej a vyzkoušej si i další kvízy. Uvidíš, jestli tvoje skóre bude zase tak vysoké.
Zpět na webový portál