Rodiče, víte, co je to Finsta?

Je to velmi oblíbená a jednoduchá věc, kterou využívají (nejen) děti a mládež: „F“ake „Insta“gram = nepravý (imitovaný) účet.

Internetový publicista a odborník na sociální sítě Daniel Dočekal zveřejnil na svém webu @365tipu nový článek, který se týká vytváření dalších účtů, velmi často anonymních a tajných. Nemusí jí o nic nekalého, třeba jen o domácí mazlíčky.

Už dlouho platí, že mladí na Instagramu velmi rádi zkoušejí různé věci – běžně proto mívají klasický veřejný účet na Instagramu (říká se mu i Rinsta = Real Instagram), takový co je „v pohodě“ pro kohokoliv (a hlavně i pro rodiče). Druhý účet často mají pro nejbližší přátele, kamarády a nikoho jiného si do něj nechtějí pustit. A dosti často mají ale třeba i třetí účet, čistě experimentální, běžně i se zcela jinou „identitou“, než ty ostatní.

Finsta jsou možné díky tomu, že na Instagramu můžete mít víc účtů a navíc nemusí být čistě osobní ani reálné (jako na Facebooku). Aplikace Instagramu umožňuje přepínat mezi až pěti účty bez nutnosti se odhlašovat a znovu přihlašovat – nic ale nebrání tomu jich mít více a přehlašovat se mezi nimi. To je i cesta, jak takový účet dostatečně skrýt v telefonu: ty, co jsou připojené přímo v aplikaci je možné snadno najít a kontrolovat.


Jak na Instagram?
V kapitolách na webu @365 Jak si založit účet na Instagramu? Jak se přihlásit na Instagram a kde Instagram stáhnout? se dozvíte to první základní: jak získat Instagram a jak si založit první účet. Hodně vhodné čtení v tomto ohledu je v kapitole Jak nastavit soukromí na Instagramu?

Vytváření dalších účtů je také snadné, řeč je o tom v textu Jak vytvořit druhý účet na Instagramu? - a je k tomu potřeba vždy jenom nový e-mail (ten lze snadno získat na jakémkoliv freemailu). Byť v posledních měsících je to trochu složité v tom, že Instagram je silně podezíravý ke každému nového účtu, zejména pokud si nepřidá telefonní číslo pro ověření.

Opravdu hodně soukromé a tajné Finsta účty jsou pak prostě ty „se zámečkem“. Řeč je o nich v kapitolách Daniela Dočekala Mohu mít na Instagramu soukromý účet? Co to všechno znamená? Vlastník takovéhoto účtu si prostě řídí, kdo ho vlastně smí sledovat a nikdo, komu to nepovolí, nemůže vidět obsah účtu.

Slyšeli jste už o Finsta? Pokud je to pro vás novinka, zkuste tuto alternativu prověřit u svých dětí.

 

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.