Zvěřejňování fotografií dětí: Ponižující i nebezpečné

Téměř čtyři pětiny rodičů dávají pravidelně na sociální sítě fotky dětí.

 

Přinášíme text z reportáže redaktorky iRozhlasu Blanky Mazalové.

Zveřejňování fotografií svých dětí na sociálních sítích se stává stále větším problémem.
Především pro ty dospívající. Takzvaný sharenting pro ně může být ponižující a nebezpečný. Podle výzkumu olomouckého projektu E-Bezpečí téměř čtyři pětiny českých rodičů dávají pravidelně fotky svých dětí na sociální sítě.

„Poslední fotku jsem tam určitě dala nedávno. Syn měl narozeniny, takže byla narozeninová s dortem,“ loví v paměti nad svým facebookovým profilem maminka Radka, kdy se naposledy pochlubila fotkou svého devítiletého syna. „Pokud byl syn malinkatý, tak mám pocit, že jsem dávala každý den fotku, když se pokaždé jinak zasmál. Potom jsem to už opravdu omezila,“ popisuje Českému rozhlasu Olomouc. Na vině byla jedna zkušenost. „Mojí kamarádky a její dcery s určitým pánem, který opravdu zneužil po internetu tu dívenku,“ vysvětluje.

průzkumu projektu E-Bezpečí a O2, který se týkal rodičů, téměř 75 procent z celkem 1 093 dotázaných odpovědělo, že na sociálních sítích zveřejňuje fotky svých dětí. Dalších pět procent je navíc sdílí tak, že je může vidět kdokoli, nikoli jen „přátelé“.

Přibližně šedesát procent z rodičů pak snímek dítěte někomu poslalo e-mailem nebo prostřednictvím komunikačního programu, jako je například Skype.

Zesměšňování spolužáky
Hranice mezi přirozenou touhou pochlubit se pokroky a úspěchy svých dětí a nebezpečím zneužití sdílených informací je, podle zástupce vedoucího projektu Reného Szotkowského, velmi křehká.

„Označuje nadměrné používání sociálních médií, obecně internetových služeb, rodiči, kteří sdílí obsah, ve kterém figurují i jejich vlastní děti,“ vysvětluje význam pojmu sharenting. „Prvním bodem, kdy už je to za hranou, je, že už to začíná vadit dětem,“ dodává Szotkowski.

Jako terénní pracovník projektu E-Bezpečí se s problémem sharentingu poprvé setkal při práci v jedné základní škole, a to zhruba před půl rokem, kdy je po besedě požádaly dvě děti o pomoc. „Jednalo se o prenatální profily a blogy těchto dětí, kdy dětem začalo vadit, že tam mají nasdílené fotografie, které začínají používat spolužáci k zesměšňování,“ přibližuje.

Rodičům radí, aby si dobře rozmysleli, co o svém dítěti na sociálních sítích zveřejní. Čím méně, tím podle něj lépe. Rovněž by se měli svých potomků zeptat, jestli se zveřejněním souhlasí.

A také by měli při sdílení fotografií a videí víc myslet na děti a jejich budoucnost.

 

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.