Vydražte si retro telefonní budku. Spustili jsme charitativní aukci

Z obce Hlubyně na Příbramsku zmizela poslední telefonní budka.

Při této příležitosti spouští Nadace O2 ve spolupráci s portálem Aukro charitativní aukci předmětů spojených s telefonováním z veřejných telefonních automatů.

„Odstranění poslední budky je symbolem technologického rozvoje. Klíčovým předpokladem pokroku je vzdělanost. Výtěžek z charitativní aukce proto bude celý věnován programu O2 Chytrá škola, jehož prostřednictvím Nadace O2 pomáhá žákům a učitelům na základních školách a v dětských domovech lépe se zorientovat v příležitostech i nástrahách spojených s internetem,“ popisuje Jan Hruška a dodává: „Za každých sto korun, které se nám podaří vybrat, zajistíme pro jednoho žáka základní školy tříhodinový odborný seminář zaměřený na rozvoj dovedností nezbytných pro bezpečné používání internetu.“ 

Charitativní aukce poběží na webu aukro.cz do dopoledních hodin neděle 27. června. Zájemci si mohou koupit dřevěnou telefonní budku, kterou bylo možné v českých ulicích vídat od 60. do 90. let, několik typů telefonních automatů, telefonní karty nebo sluchátka. „Charitativní dražby podporujeme dlouhodobě. Jsme hrdí na to, že samotný princip fungování prodejů na Aukru umožňuje získat maximální možnou částku i projektům zaměřeným na vzdělávání,“ uvádí k aukci CEO Aukra Jan Sadílek a dodává: „Charitativní aukce poběží na největším českém online tržišti Aukro od 17. do 27. června a zapojit se do ní mohou lidé ze všech regionů.“

Více informací najdete na webu o charitativní aukci pod tímto odkazem. Pro Nadaci O2 jej bezplatně vyvinula společnost inCUBE.

 

Na přelomu tisíciletí bylo budek v ulicích přes třicet tisíc

Největší rozmach telefonních budek nastal na přelomu tisíciletí, kdy jich v českých ulicích bylo na 30 tisíc. Od té doby se jejich počet každým rokem snižoval. Využití automatů výrazně klesalo, v posledních letech z řady z nich lidé volali méně než jednou za měsíc a budky se spíše než místem pro volání stávaly terčem vandalů. Výnosy z volání tak ani zdaleka nepokrývaly náklady na údržbu a provoz. A na konci loňského roku došlo k ukončení tzv. univerzální služby, v rámci které O2 budky provozovalo v obcích do 200 obyvatel.

Obcím dalo O2 možnost si budku bez telefonního automatu ponechat a využít ji například jako obecní vývěsku nebo tzv. knihobudku. Na některých místech tak bude možné kabiny stále zahlédnout, nebudou však již sloužit k telefonování. Tam, kde si obce přály budky odstranit, je pro nás demontovala dodavatelská společnost Moris Design. Ta během posledních dvou let odstranila celkem více než 3 500 telefonních kabin, zajistila jejich ekologickou likvidaci a postarala se o úpravu míst, kde budky stály. 

 

 

 

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.