Probdělé noci dětí a dospívajících

Noční dětská komunikace a hraní online her na mobilech. Rodiče často netuší, jak jsou děti po nocích na sociálních sítích aktivní.

 

Článek Kristíny Paulenkové ze 14. 3. 2019 o přehnaném používání internetu vyšel v deníku MF DNES.

Po nocích děti klábosí na internetu nebo hrají online hry na svých chytrých telefonech. Nedostatek spánku je ve škole znát. Rodiče si často problému nevšimnou.

Nepozornost, kolísání nálad, podrážděnost, u vnímavých jedinců dokonce úzkostnost a snížení schopnosti zvládat stres. S těmito potížemi přicházejí někteří adolescenti do ordinací psychologů.
Až při rozhovoru mezi čtyřma očima psycholog zjistí, že dítě je do dvou nebo tří hodin ráno na sociálních sítích, a to i ve všední dny, a jeho potíže souvisejí s chronickým nedostatkem spánku.

Mobil nepatří do ložnice
„Přes den rodiče na děti dohlédnou, ale když na sociálních sítích vysedávají po večerech nebo po nocích, jsou pak chronicky nedospalé. Následně mají problémy spojené s nedostatkem spánku, což způsobuje až závažné psychické poruchy,“ popisuje psycholog Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl.
Pokud se rodiče snaží stanovit pravidla ohledně používání internetu, mohou narazit na řadu potíží. „V rodinách, ve kterých se rodiče snaží nastavit nějaká pravidla používání sociálních sítí, se setkávám s problémem, že se jejich děti cítí vyloučené, protože většina dospívajících dává příspěvky na sítě opravdu i velmi pozdě v noci,“ podotýká pražská dětská psycholožka Vendula Vinklerová.
Některé iniciativy se snaží rodiče a děti vzdělávat v tom, jak rozvíjející se moderní technologie správně používat. „Většina rodičů nemá zavedená žádná pravidla, například to, že by mobil byl někde uskladněný a nepoužíval se po večerech,“ říká Jan Kršňák, lektor projektu Rodina offline.
Ten například navrhuje, že by v domácnostech mělo být určené místo, kde telefony od dané večerní hodiny zůstávají. Příkladem musejí jít ale všichni členové.
Kršňák podotýká, že když má někdo v ložnici televizi, nemůže očekávat, že jeho dítě tam nebude chtít mít tablet. „Je to stejné jako s toustovačem, také někoho nenapadne odnést toustovač do ložnice a začít tam toustovat,“ dodává.

Někdy se vymezují samy děti
A o přehnaném používání internetu často přemýšlejí i sami adolescenti. „Vždycky, když přijde nějaká populární vlna, vznikne skupina těch, kteří se vůči tomu vymezí,“ vysvětluje Kulhánek. „Znám dost dětí, které si samy na nějakou dobu účet odpojí,“ dodává. To neznamená, že by děti hned nechaly telefony v šuplíku. Zůstanou nadále na komunikačních kanálech jako jsou Messenger nebo Whatsapp, ale přestanou zveřejňovat detaily ze svého života a sledovat vše online. Podle nejnovějšího výzkumu EU Kids Online IV, do kterého se zapojilo takřka tři tisíce českých dětí, třicet pět procent dětí a dospívajících tráví během školního dne čtyři a více hodin online, devět procent sedm hodin a více. „Trávím na sociální síti Reddit většinu volného času, pokud zrovna něco nedělám. V případě YouTube je to stejný případ,“ popisuje například sedmnáctiletý středoškolák z Prahy.
Trávení času na sociálních sítích je dnes přirozené nejen pro děti a dospívající. Problémem je, když začne zasahovat neúměrně do života. „Rodiče často dlouho o problému svého dítěte nevědí nebo jsou v této oblasti nezkušení, problematice sociálních sítí nerozumějí a problém svého dítěte nechápou,“ popisuje Vinklerová.

Na víkend bez internetu nejedu
Užívání sociálních sítí může přerůst až do závislosti, v takovém případě se projevuje stejně jako jiné závislosti. Pokud adolescent nemá přístup k „droze“, je nervózní, náladový nebo agresivní.
„Já rodičům říkám, že když si nejsou jistí, mohou udělat takový test a vzít dítě na víkend někam mimo internet, a pokud ztropí hysterickou scénu a nemůže bez toho být, je to jasný signál, že už na sociálních sítích závislé nějakým způsobem je,“ dodává Kulhánek.
Odborníci z první lékařské fakulty Univerzity Karlovy v roce 2015 uvedli, že až pět procent dětí v Česku je závislých na hraní počítačových her, chytrých telefonech či sociálních sítích, případně má s jejich používáním vážný problém.

Doporučení Jak nastavit pravidla používání sociálních sítí 

  • Není nutné, a dokonce ani žádoucí dítě v případě nadměrného používání internetu od něj ihned zcela odstřihnout.

  • Podle psychologa Jana Kulhánka by rodiče měli mít přehled o tom, kolik času děti a teenageři na sociálních sítích tráví.

  • Rodiče by měli se svými dětmi promluvit a vysvětlit jim, že večerní brouzdání na sociálních sítích by nemělo zasahovat negativně do výkonu ve škole. Dítě by nemělo přicházet o své koníčky, jako je sport či umělecké aktivity.

  • Je vhodné nastavit večerní hodinu pro mobilní telefony, kdy už dítě či adolescent mobil používat nebude a přečte si raději třeba knížku. Někteří doporučují, aby toto pravidlo dodržovala celá rodina.

  • V krajním případě je možné si od mobilu na čas zcela odpočinout.
          


 

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.