TikTokem se šíří nebezpečná výzva s názvem Blackout Challenge

Co se trochu přiškrtit, natočit se u toho a video zveřejnit na sociální síti TikTok?

To jsou pravidla rozšířené výzvy Blackout Challenge. Uživatelé se záměrně snaží „v nejlepším případě“ dostat do bezvědomí.

Děti se prostřednictvím výzvy pokouší dokázat, že mají odvahu. Stanovy zároveň upozorňují, že se z bezvědomí brzo probudí. K tomu už ale dojít nemusí.  

"Hra“ se stala osudnou desetileté dívce z Itálie, která se skutečně udusila. Uškrtila se v koupelně pomocí pásku. Doma v Palermu ji našla bezvládně ležet její pětiletá sestra. Po převozu do nemocnice byla konstatována mozková smrt.  V tuzemsku zatím k žádné tragédii nedošlo. Vzhledem k tomu, že aplikaci TikTok využívá přibližně třetina dětí, musí být rodiče ostražití.

Tato hra ale není ojedinělá. Je řada dalších, které dětem „radí“, jak si přivodit halucinace. Mohou k tomu použít i běžné potraviny, jako je třeba muškátový oříšek. Aktuálně jsou mezi dětmi oblíbené i tablety proti alergii, které mají sedativní účinky. To vše může mít neblahé následky pro lidské zdraví. Výsledkem jsou záchvaty, srdeční arytmie či vysoký krevní tlak.

Odborníci proto rodiče nabádají, ať své potomky kontrolují. Pokud si všimnou například příznaků malátnosti, ať věc neprodleně řeší.

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.