Tom Cruise na TikToku? Tohle už je moc

Americký herec Tom Cruise je populární, ale taky trochu zvláštní člověk. Patří mimo jiné mezi vysoce postavené zastánce scientologické církve, kterou štědře finančně podporuje. Nedivili bychom se proto u něj ničemu.

Aktuálně se na sociální síti TikTok (@deeptomcruise na TikToku) objevil profil, ve kterém se chová opravdu divně.

Vidíme Toma, jak hraje hodně uvolněně golf. Vypráví o svém setkání s bývalým představitelem Sovětského svazu Michailem Gorbačovem. Jinde si zase s obrovskou chutí dopřává červené lízátko a divoce to komentuje. Faktem je, že pandemie covidu-19 nechala americké celebrity doma a ty se tak TikTok účtům hojně věnují. Tohle je ale trochu moc.

Zdroj: YouTube
Zdroj: YouTube

Jedná se o povedený příklad deep fake. Jejich autorem je talentovaný tvůrce videí, kdy se při jejich tvorbě používají principy vyspělých algoritmů a strojového učení AI. Server theguardian.com uvádí, že po velkém humbuku se autoři rozhodli o své práci promluvit. Za projektem DeepTomCruise stojí belgický umělec v oblasti vizuálních efektů Christopher Um a imitátor Toma Cruise Miles Fisher.

Ti dva už spolu spolupracovali na jedné webové sérii. O měsíc později Uma imitátor znovu kontaktoval a sdělil mu svůj nápad, že se prostřednictvím selfie natočí u sebe na zahradě a Um k tomu dodá v rámci deep fake Cruisovu tvář. Slovo dalo slovo a plán se uskutečnil. Za tímto účelem byl vytvořený i výše zmiňovaný tiktokový účet. Imitátor se v klipech chová, mluví a gestikuluje jako Tom Cruise. K tomu všemu pak Um složitým procesem přidá jeho tvář.

Christopher Um upozorňuje, že za aktuálními deep fake klipy není nic nekalého. Chtěl spíše upozornit na to, že realita a fikce se v následujících letech budou více proplétat dohromady a rozpoznat reálná videa od těch zfalšovaných bude stále složitější.

Níže uvidíte, jak videa vznikala

Více se o tvorbě deep fakes dočtete na našem portálu O2 Chytrá škola pod tímto odkazem.

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.