Šok! Na Floridě oživili Salvadora Dalího

Chcete si udělat selfie s desítky let mrtvým umělcem? 

V souvislosti se fenoménem Deep Fake se mluví hlavně o jeho negativech. Stále častěji se ale objevují i pozitivní příklady jeho využití. V muzeu Salvadora Dalího ve městě St. Petersburg na Floridě byla už před časem otevřena expozice s názvem Dalí Lives. Ta pomocí kombinace pokročilé umělé inteligence přivedla Dálího opět částečně k životu.

Návštěvníky v muzeu přivítá zvláštní kiosek. Po spuštění tlačítka se ale začnou dít věci. Zobrazí se totiž legendární malíř Salvador Dalí v životní velikosti. To všechno desítky let po své smrti. Lidé připouštějí, že je to docela mrazivý zážitek, vše totiž vypadá naprosto dokonale. Jako by byl umělec zavřený za skleněnou deskou a stačí jí jen odstranit a Salvador je rázem znovu na světě.

Tak je to Dalí nebo ne? Samozřejmě, že není, je to klasický příklad deep fake, o kterých si můžete více přečíst pod tímto odkazem. Na obrazovce uvidíte virtuální kopii malíře. Ta díky strojovému učení, čerpajícímu z tisíců hodin dostupných materiálů slavného umělce, vede s návštěvníky konverzaci. K tomu ještě přesně reprodukuje jeho gesta či styl mluvy. Zaujmou i maličkosti, jako je charakteristický pohyb jeho obočí a očí.

Toto deep fake vzniklo díky umělé inteligenci a strojovému učení. Chytré algoritmy čerpaly z více než 6 tisíc dostupných snímků a záběrů Dalího. Odborníci pak vybrali jeho citáty. Gesta se následně naučil živý herec, kterému byla přidána pomocí algoritmů tvář umělce.

Návštěvníky čeká i jeden hodně zvláštní zážitek, které jej posouvá do dnešní doby. Dalí se totiž lidí ptá, zda se s ním chtějí vyfotit. Pokud řeknou, že ano, umělec vezme do ruky mobilní telefon a s návštěvníky si pořídí společnou selfie.

Deep fake má ve společnosti spíše negativní konotace. Je proto dobré vidět, že může mít i pozitivní využití. Brzo se možná dočkáme deep fake koncertů Elvise Presleyho, Curta Cobaina či Amy Winehouse. Nebo už je to na vás moc? Uvidíme, co nám budoucí léta přinesou.

Více, o tvorbě deep fake Dalího, se dozvíte ve videu: 

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.