Jak učit na dálku: tipy na nástroje a aplikace

V reakci na rozhodnutí vlády o přerušení výuky spousta škol a učitelů řeší novou situaci - jak se přeměnit v on-line školu. Nabízíme několik námětů a tipů na užitečné aplikace a služby. 

V moderní době je už možné najít velké množství nástrojů a služeb, které lze použít pro výuku na dálku a pro komunikaci mezi učitelem, žáky, třídou. Internet je také plný super služeb, které mohou žákům a učitelům pomoci jak při samotném vyučování, tak i například k testování znalostí. Vybrali jsme pro vás několik nástrojů a služeb, které vám mohou pomoci.
Poznámka: Článek průběžně stále aktualizujeme, doplňujeme. 

Google Classroom / Google Učebna

Google Classroom (v češtině Google Učebna) je nástroj, který vyvinula pro vzdělávání společnost Google. Umožňuje učitelům vytvářet a spravovat úkoly, efektivně poskytovat zpětnou vazbu a snadno komunikovat se studenty v rámci jednotlivých kurzů. Školy a neziskové organizace mají Učebnu jako základní službu v rámci ➡️ G Suite pro vzdělávání a ➡️ G Suite pro neziskové organizace, které jsou zdarma. Velkou výhodou je provázání s dalšími Google aplikacemi jako jsou Dokumenty, Kalendář, Disk a Formuláři Google a G-mail. V rámci Učebny je možné používat napojení na ➡️ celou řadu dalších aplikací a využívat například i videokonference (např. ➡️ Hangouts Meet). 

Učebnu lze používat prostřednictvím webu na počítači s libovolným prohlížečem jako je Chrome, Firefox, Internet Explorer nebo Safari. Učebna je také dostupná pro mobilní zařízení s Androidem a Apple iOS.

Návody jak nastavit G Suite pro vzdělávání a Google Učebnu najdete v samostatné sekci u nás na O2 Chytré škole.

➡️ Co to je Google Učebna a G Suite pro vzdělávání - co to je a jak funguje G Suit pro vzdělávání
➡️ Založení a ověření účtu - jak zdarma založit účet G Suit pro vzdělávání pro vaší školu
➡️ Základní nastavení a práce s uživateli - zabezpečení vašeho účtu a jak přidat učitele a žáky
➡️ Založení třídy a kurzů - založte si třídu nebo kurz v rámci G Suit pro vzdělávání
➡️ Jak na videohovory - dozvíte se, jak volat přes Google Hangout a Google Meet
➡️ Práce se soubory a úložištěm Disk Google – naučíte se využívat možností úložiště Google Disk
➡️ ​Dokumenty Google a komentáře mezi studenty a učiteli – dozvíte se jak na Dokumenty Google
➡️ Jak na testy, přihlášky a dotazníky? – začněte používat Google Formuláře naplno
➡️ Další aplikace G Suite: Tabulky, prezentace a poznámky – poznejte i další užitečné aplikace z rodiny G Suite

Microsoft Teams

Microsft Teams je nástroj od společnosti Microsoft, který je také výborně použitelný pro prolupráci a řízení na dálku. Umožňuje individuální i skupinové konverzace v chatu, lze v něm založit týmy například na úrovni tříd, kde lze sdílet důležité informace, soubory, úkoly a testy nebo sdílet obrazovky. Teams jsou úzce integrované s ostatními aplikacemi z rodiny Office 365 jako jsou Word, Excel, PowerPoint, Forms, OneNote, Poznámkové bloky pro školy nebo dalšími vzdělávacími aplikacemi jako Canvas, Flipgrid a Kahoot!. 

Microsoft Teams je součástí Office 365 pro vzdělávací organizace. To znamená, že je dostupný zdarma pro všechny učitele a studenty! Funguje prostřednictvím webu na počítačích a Teams jsou dostupná i pro mobilní zařízení s Androidem a Apple iOS.

Microsoftu patří i další známá komunikační online služba - ➡️ Skype: její výhodou je velké rozšíření a lze využít jak skupinové hovory a konverzace. Verzi určenou speciálně pro vzdělávání má i nesmírně populární hra ➡️ Minecraft (tu také vlastní Microsoft). O tom jak je možné využít ho při výuce si můžete přečíst ➡️ tady.

Návody jak nastavit Microsoft Teams najdete v samostatné sekci u nás na O2 Chytré škole.

➡️ O Microsoft Teams - jak funguje Office 365 pro vzdělávací organizace, co je to Microsoft Teams
➡️ Založení účtu Office 365 pro školy - jak si založit zdarma účet Office 365 pro vzdělávací organizace
➡️ Administrace Office 365 a přidání uživatelů - jak se ovládá administrace Office 365 pro vzdělávací organizace
➡️ Aktivity, kanály a karty - jak se zorientovat v jednotlivých částech Office 365
➡️ Audiohovory a videohovory - jak na audio a video hovory v Microsoft Teams
➡️ Microsoft Forms - jak vytvořit test v Microsoft Forms

Facebookové skupiny a Whatsapp

Nejedná se sice o ideální řešení, protože Facebook není přímo uzpůsobený pro vzdělávání, ale někteří učitelé, školy nebo třídy začali používat i facebookové skupiny. Přínášíme proto několik rad, jak při volbě tohoto řešení postupovat. 

Skupiny si zabezpečte, používejte jako výchozí nastavení skupiny soukromé. Pohlídejte si jednotlivá oprávnění, která uživatelům dáváte. Skupinu můžete spravovat nejen se soukromým profilem, ale můžete například přispívat jménem stránky pokud jí vaše škola má. Facebook skupiny nabízí některé zajímavé funkcionality jako jsou propojení na výukové programy, kvízy ankety a pro učení na dálku může být užitečné živé vysílání (watch party).  

Facebooku patří i aplikace ➡️ WhatsApp, kterou má už teď mnoho žáků na mobilních telefonech nainstalovanou. Lze zde využít jak hromadných hovorů, tak i skupinové (třídní) konverzace.

Výukové weby a jednotlivé předměty

Khanova škola je světoznámý vzdělávací portál pro děti i dospělé. Tvoří jej především překlady výukových videí z Khan Academy. Ta jsou skládána do promyšlených návazností tak, aby se díky nim žáci mohli učit téma od základů až po komplexní oborové znalosti. Kromě videí jsou na webové stránce i cvičení, personalizovaná výuka nebo nástroje pro učitele. Web je dostupný v češtině a zdarma, existuje i v podobě mobilní aplikace. Přečíst si můžete zajímavý ➡️ návod jak na základy v češtině, nebo se podívat přímo na ➡️ podrobnější návod na webu  ➡️ khanova škola

Umímeto.org je stránka nabízející možnost procvičování a testování z většiny předmětů. V placené verzi mohou učitelé zadávat i vlastní testy a získají z nich statistiky a přehledy o tom, co se v testech žákům nejlépe dařilo a co ne. Více na webu ➡️umimeto.org

Psaní Hravě je online výukový kurz na psaní všemi deseti. Výhodou je, že se to uživatelé učí pomocí her, takže je to baví a přitom si osvojují tuto dovednost.
Ovládat všechna písmenka se uživatelé mohou naučit už za 30 dní, když budou trénovat minimálně 15 minut denně. Kurz obsahuje celkem 24 úrovní (levelů) a na závěr obdrží uživatelé certifikát. Do 30. dubna lze získat jejich licenci určenou pro školy zdarma na ➡️ psanihrave.cz. Návod jak využít portál při domácí výuce najdete ➡️ tady.

Scio zpřístupnilo zdarma online testy z matematiky a češtiny pro žáky 3. až 9. tříd. Slouží k procvičování látky a vyplňovat je mohou děti on-line z pohodlí domova. Rodiče najdou testy ➡️ zde. Školy mají zpřístupněné testy v aplikaci ➡️ ScioDat

Rozcestník dalších tipů a triků 

Čeští učitelé společnými silami dávají dohromady seznam užitečných webů a aplikací pro výuku z domova. Další užitečný seznam se tvoří tady.

 Vlastní web o vzdělávání na dálku vytvořilo i Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

 Velké množství aktuálních informací najdete taky ve Facebookových skupinách jako Učitelé +,  Ta učí tak a ten zas takhle...GEG Učte s námi 2.0

Akademie věd České republiky zveřejňuje na jejich Facebooku zajímavé tipy na domácí pokusy, časopisy, online výstavy i e-zdroje.

✅ Online služba Kahoot!, ve které je možné vytvářet různé kvízy, zpřístupnila premium verzi jejich služby školám zdarma.

Bakaláři - systém pro školní administrativu a komunikaci k rodičům a žákům má speciální zpravodaj s radami jak zmírnit dopady současné situace.

Nakladatelství Fraus zpřístupnilo zdarma učebnice pro domácí výuku.

Techambition pro poutavou výuku matematiky.

✅ Na webu TED najdete inspirativní videa ze všemožných oborů.

✅ Společnost Adobe dává dočasně omezený přístup k jejich Creative Cloudu i přo přístup z domova. 

✅ Zábavný BookCreator teď nabízí dočasně omezenou verzi pro školy

✅ Zdarma je i oblíbená aplikace Socrative pro tvorbu kvízů a testů.

✅ Ministerstvo vnitra dalo dohromady několik materiálů a odkazy pro práci s dětmi

UčíTelka - pomoci se rozhodla i Česká televize, která spouští vyučování prostřednictvím televizní obrazovky pro žáky prvního stupně základních škol.

 Další zajímavé rozcestníky najdete také třeba na stránkách odboru školství Magistrátu hl. města Prahy nebo Perpetuum.

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.