Logo chytré školy

Revoluce generování obrázků v ChatGPT 4o: Krok vpřed pro kreativitu, který ale vzbuzuje i etické dilema

Obrázek někdy vydá za více než tisíc slov. A tím se očividně řídí i OpenAI, která do světa přivedla revoluční novinku v tvorbě obrázků pomocí umělé inteligence. V placené verzi ChatGPT 4o je nyní možné vygenerovat obrázky, které jen těžko rozeznáte od reality. Můžete si tak vytvářet realistické portréty sebe i ostatních a nechat si je upravovat podle vašeho přesného zadání. Tato novinka však nahrává tvorbě dezinformací, spekulací, a hlavně otevírá diskuse o etice a autorských právech.
Revoluce generování obrázků v ChatGPT 4o: Krok vpřed pro kreativitu, který ale vzbuzuje i etické dilema

Nový generátor obrázků na bázi AI vám pomůže vytvořit realistický obrázek, který můžete využít pro zábavu i práci. Čím detailnější zadání a popis do konverzace s chatbotem napíšete, tím přesnější bude výsledek. Nově do obrázku můžete vložit také konkrétní text, který se přesně do obrázku přenese. To v minulé verzi bylo hodně nedokonalé.

Na obrázku výše ukazuje OpenAI novou funkci na reálném výtvoru: Karl Marx, který žil v 19. století, pobíhá vyděšeně s nákupními taškami u obchodního centra. Stačilo zadat přesný popis německého filosofa a jeho fotka, která je v roce 2025 naprosto nereálná, je na světě.

„V OpenAI jsme dlouho věřili, že generování obrázků by mělo být jednou z klíčových schopností našich jazykových modelů. Proto jsme do nejnovější verze GPT 4o integrovali náš dosud nejpokročilejší generátor obrázků. Výsledek? Generování obrázků, které je nejen esteticky působivé, ale také prakticky využitelné,“ píše Alex Duffy v článku představující tuto novinku.

Co přesně tento nástroj dokáže? 

Představte si, že můžete vytvořit cokoliv, co vám vaše fantazie dovolí. Ať už je to oblíbený herec zvonící u vašich dveří, louka plná květin v barvách, které máte rádi, nebo moře s růžovou lodí ve tvaru jednorožce. Nyní už nepotřebujete tužku a papír, zejména pokud vaše talenty leží jinde než v malování. S placenou verzí ChatGPT 4.o můžete podle svých popisů vytvořit dílo přesně podle vašich představ a pomocí několika dalších úprav v živé konverzaci tento obrázek neustále zdokonalovat. 

Do editoru můžete nahrát i vlastní fotku a upravovat jí, jak je jen libo. Například změnit na vlastní fotce barvu vašeho trička a do ruky si dát oblíbenou kávu s pořádnou porcí šlehačky, politou karamelem. 

Tako novinka se stala aktuálně jednou z nejvíce diskutovaných témat ze světa AI. Každý to chce vyzkoušet. „Je to mnohem úspěšnější, než jsme čekali. A to jsme měli očekávání dost vysoká,“ napsal na X zakladatel OpenAI, Sam Altman.

Generování obrázků v rámci GPT 4o je nyní dostupné pro uživatele s plány Plus, Pro, Team a Free jako standardní generátor obrázků v ChatGPT. Podle Sama Altmana však bude plné využití této funkce v bezplatné verzi ještě chvíli trvat. Nicméně už i teď se s tím dá zajímavě pracovat i v bezplatné verzi.

Představení generátoru obrázků přímo od OpenAI:

 

Autorská práva a bezpečnost 

Tento nový trend vzbudil nadšení, ale také otevřel otázky týkající se autorských práv a etiky. Trendem je teď to, že uživatelé upravují klasické fotografie tak, aby vypadaly jako animované, přičemž napodobují specifické umělecké styly. Nejvíce přejímaný je aktuálně styl animačního studia Ghibli. Někteří odborníci tvrdí, že tímto způsobem lidé využívají danou značku, ale i práci a pověst těchto umělců ve vlastní prospěch. OpenAI na to reaguje, že jejich cílem je nabídnout uživatelům co nejširší tvůrčí svobodu. Kde je pravda a spravedlnost, však zůstává otázkou.

Zdroj: Instagram sport.cz_ig a novinky.cz

Podle Kamila Kopeckého z E-bezpečí tato situace odhaluje širší problém týkající se generativní umělé inteligence a autorských práv. Platné zákony nemusí být dostatečně připraveny na řešení těchto nových výzev, což vede k debatám mezi právníky, umělci a technologickými firmami ohledně regulace tvorby a distribuce AI generovaného obsahu. Například podle nedávného rozhodnutí Amerického úřadu pro autorská práva není možné chránit obsah vytvořený umělou inteligencí autorskými právy. To znamená, že kdokoli může znovu použít materiál vytvořený pomocí nástrojů jako ChatGPT, DALL-E nebo Midjourney bez omezení. 

Server zive.cz třeba vygeneroval Elona Muska, jak jede na splašeném koni a drží v ruce pivo. Je to už za hranou? Na první pohled opravdu nemusíte už poznat, jestli je to reálné či nikoliv.

OpenAI však zaručuje, že nová technologie je vybavena silnými ochrannými mechanismy proti zneužití. Například systém odmítá vytvářet sexuálně explicitní deepfake obrázky, zabraňuje odstranění vodoznaků a znemožňuje tvorbu nelegálního obsahu. 

Je to práce člověka nebo robota? 

Díky všem možným novým technologiím se ocitáme v době, kdy můžeme během několika minut vytvořit obrázek nebo video známého člověka, který nemusí být zrovna lichotivý. Ten se pak dostane na sítě a dezinformace a problém je na světě. V každém případě, je proto potřeba hlavně kriticky myslet. Nevěřte všemu, co vidíte na internetu a ověřujte si informace. V našem portálu O2 Chytrá škola vám ukážeme, jak na to. 

Rozeznat uměle vytvořenou fotku od reality může být velmi obtížné. Ještě k tomu, když cílem generátorů je právě smazat veškeré diskutabilní prvky, které se liší od reality. Je však několik rad, kterými se můžete řídit. 

Důležité je se u obrázků zaměřit hlavně na detaily a drobné nesrovnalosti, které na první dobrou nemusí být vidět – podivné stíny, okraje a nepřirozené lidské rysy. Často tak jde o špatné znázornění prstů, zubů, očí nebo rtů. Případně pozorujte také asymetrie a rozmazané objekty v pozadí. Nicméně s pokročilenšími generátory se tyto "nedokonalosti" odstraňují. Proto je nejdůležitější u každého obrázku hledat zdroj. Pokud není důvěrný nebo neexistuje jiné využití stejné fotky, pravděpodobně se jedná o deepfake, vytvořený umělou inteligencí.

 

Autor: Monika Ježková, Tým O2 Chytrá škola

zjistěte více na stránce výuka Čepice