Zpět na webový portál

Virus, malware, trojan, adware a ransomware (5/7)

Počítačový virus má mnoho podob a s vývojem internetu a technologií získal nové funkce a rafinovanější podoby.

Počítačový virus

Původní počítačový virus byl škodlivý program, který se dostal do počítače a měl za cíl se dál šířit. Přicházel na disketách, USB klíčenkách, později e-mailem a pak přímo přes internet jako součást nějakého softwaru. V dřívějších dobách měl tu škodolibou vlastnost, že prostě smazal vše, co se v počítači vyskytovalo.

Trojský kůň

Specifická varianta viru, trojský kůň neboli trojan je škodivý počítačový program, který má zpravidla za cíl umožnit někomu cizímu dostat se do počítače a získávat z něj údaje. Nově se můžete setkat i s keyloggerem, virem, který sleduje a zaznamenává, co píšete na klávesnici, a odesílá to útočníkům.

Malware

Malware se označuje jen jako škodlivý software, i tak ale dokáže potrápit. Tento program určený k poškození nebo vniknutí do počítačového systému, se občas umí dál šířit a počítač zneužívá pro své vlastní účely. S nástupem kryptoměn například pro cryptojacking – nedobrovolné využití počítače pro těžbu kryptoměn.

Adware

Adware je varianta malwaru, která škodí tím, že zobrazuje inzerci. Často to udělá tak, že ovládne váš prohlížeč a bude zobrazovat inzerci v něm. Za chvíli ale můžete být zaplavení i řadou vyskakovacích oken a notifikací. Ty mohou mít různou úroveň agresivity – od běžných bannerů až po neustále vyskakující pop-up okna nebo ikony v oznamovací oblasti.

Ransomware

Ransomware je nejvíce problematický typ současných virů – vrací se v něm destruktivní snahy z minulosti. Počítačový systém napadený ransomwarem se zablokuje nebo zašifruje, takže se jeho vlastník nedostane k ničemu, co v počítači má. Útočník se poté přes výhrůžné zprávy dožaduje zaplacení výkupného (často v Bitcoinech). Po zaplacení ale nečekejte, že by vám útočník počítač vrátil zpět.

Kterýmkoli z virů a nebezpečných programů se může nakazit každé zařízení, které má přístup k internetu, tedy i váš mobil, tablet nebo herní konzole. Ochrana proti virům nespočívá jen v důsledném používání antivirových a antimalwarových programů, ale také v obezřetném chování na síti.

Podklady ke stažení

Videa