Zpět na webový portál

Internetové bankovnictví (5/8)

Internetové bankovnictví může být dobrý sluha, ale zlý pán. Jakmile začnete využívat internetové a případně i mobilní bankovnictví, tak už neexistuje cesta zpět. Přečtěte si zásadní tipy pro bezpečné užívání online bankovnictví.

  1. Nepoužívejte internetové ani mobilní bankovnictví na veřejné Wi-Fi. Její zabezpečení nemůžete ovlivnit a přístup na ni má kdokoli.
  2. Vždy se ujistěte, že jste opravdu na webu své banky a ne na kopii vytvořené za účelem okradení (phishingu).
  3. Přihlášení do internetového a mobilního bankovnictví musí být opravdu bezpečné, a pokud je to jenom heslo, tak ho musíte velmi pečlivě chránit. Správně byste měli používat dvoufázové přihlašování a ověřování – ověření přes SMS nebo pomocí mobilní aplikace.
  4. Do internetového bankovnictví se nikdy nepřihlašujte na veřejně přístupných počítačích, například ve škole nebo knihovně. Svůj domácí počítač a mobil chraňte antivirovým programem.
  5. Pozor na podvodné (phishingové) e-maily, které se tváří jako zpráva z banky. Banka nikdy takové e-maily posílat nebude.
  6. I na mobilních telefonech si dejte pozor na podvodná internetová bankovnictví a podvodné aplikace.
  7. Přístup do internetového i mobilního bankovnictví chraňte před dětmi, nikdy nevíte, co se jim tam podaří udělat.
  8. Bankovní výpisy jsou jedna z věcí, které například nepatří na cloud a měli byste je mít bezpečně uložené buď jenom ve vlastním počítači, nebo je šifrovat, pokud je chcete mít uložené někde jinde.

Videa