Zpět na webový portál

9 tipů pro online nákupy (2/8)

  1. Než někde nakoupíte, ověřte si, že nejde o podvodný eshop. Ověřte si doménu, vlastníka, kontaktní informace, smluvní podmínky, jestli je vůbec možné eshop kontaktovat a jestli neexistuje příliš krátce.
  2. Pokud narazíte na zázračně nízké ceny, je to jeden ze zásadních příznaků podvodu. Nikdo nebude prodávat iPhone za desetinu nebo třetinu ceny.
  3. Projděte si recenze na daný eshop, najděte si ho na Google či Seznamu, projděte si portál Heuréka, hledejte v diskuzních fórech a u firem pro ochranu spotřebitelů.
  4. Zeptejte se na zkušenosti s obchodem a produktem na svých sociálních sítích.
  5. Nikdy nic neplaťte předem převodem. Platební karty, PayPal a dobírka jsou bezpečnější. Platební karta a PayPal vám mohou získat peníze zpět. Dobírka zajistí, že vám alespoň něco budou muset poslat. Ale pozor, můžete dostat i krabici plnou kamení.
  6. U platby kartou pozor na falešné a nedůvěryhodné eshopy, které mají za cíl získat číslo platební karty a poté vás připravit o další peníze. Plaťte jen přes 3D Secure zabezpečené platební brány nebo pomocí virtuálních platebních karet. Jakmile totiž někomu dáte údaje z platební karty (včetně CCV kódu ze zadní strany), má přístup k vašim penězům.
  7. Pečlivě si hlídejte, co všechno vám v eshopu přidají k ceně. Řada podvodů spočívá v tom, že vám sice zboží dodají, ale k nízké ceně podvodně přidají různé další poplatky a doufají, že si nevšimnete a zaplatíte.
  8. U nákupu ze zahraničí pozor na nutnost zaplatit clo a DPH. Může jít o hodně vysoké částky. 
  9. S podvodníky se ve velkém můžete setkat i u prodeje věcí na inzerát.

Videa