Zpět na webový portál

Jak se krade přes m-platby (7/8)

Zloději ke krádeži nejčastěji použijí falešný profil někoho, koho máte v přátelích. V horším případě už někomu z vašich známých zvládli skutečný účet ukrást a teď ho používají k dalšímu podvodu.

Tento váš „přítel“ vás následně přes Messenger poprosí o vaše telefonní číslo. Na něj nakoupí přes m-platbu a požádá vás o poslání kódu, který přijde SMSkou. Věrohodnost svému počínání dodá díky sociálnímu inženýrství – třeba historkou, že kód je potřeba pro obnovu účtu na Facebooku nebo jinde. Případně útočník zkusí tvrdit, že je v cizím městě a potřebuje pomoct s něčím úplně jiným. Jakmile mu SMS kód pošlete, přijdete o peníze. Ty se přičtou k vašemu vyúčtování za telefon u mobilního operátora.

Vedle peněz kradou útočníci ve velkém i samotné účty na Facebooku. Používají je k oslovování dalších obětí. Často kradou účty dětem. Dlouhodobě se to děje v hrách jako jsou Minecraft, Fortnite, World of Tanks a další, kde děti hrají s dalšími dětmi i dospělými lidmi. Podvodníci se dostanou mezi hráče, nabízejí jim „plné verze“ her, cheaty a herní vybavení.

Dalším oblíbeným cílem podvodníků jsou i senioři. Sociální inženýrství se v jejich případě ukrývá za historky o ztracených penězích nebo se vydává za nejbližší příbuzné.

Vedle m-plateb se útočníkům hodí i prémiové (zpoplatněné) SMS. Tady se může snadno stát, že si oběť nevědomky objedná opakovaný odběr zpoplatněných SMS či MMS. Škody tak můžou i během krátkého časového úseku jít do x tisíců korun.

V pokročilejších případech můžou útočníci zkoušet získávat údaje z vaší platební karty. Na něco takového si dávejte velký pozor. Jakmile údaje z platební karty někomu poskytnete, může z ní čerpat až do výše limitu, což bývají běžně i desítky tisíc korun. Nebude k tomu potřebovat ani CVV kód na zadní straně karty. A nakoupí si na váš účet i tehdy, když chráníte nákupy přes 3D Secure.

Videa