Co dělat, když jste obětí šikany (7/9)
I když je šikana velmi stresující, je potřeba snažit se zachovat klid a své protiakce dobře promýšlet. Tady je pár kroků, které byste rozhodně měli podniknout.
- Schovávejte si důkazy – dohledejte a schovejte si všechny důkazy kyberšikany, jako jsou SMS, e-maily a zprávy z chatu, uložte webové stránky, fotografie a příspěvky ze sociálních sítí a udělejte si z nich printscreeny. Poslouží jako podklad pro vyšetřování.
- Ukončete komunikaci s útočníkem – nekomunikujte s útočníkem, nesnažte se ho žádným způsobem odradit od jeho jednání, nevyhrožujte mu, ani se nemstěte. Jeho cílem je vyvolat vaši reakci, jakoukoli. Neudělejte mu tu radost.
- Blokujte útočníka a obsah, který rozšiřuje – pokuste se zamezit útočníkovi v přístupu k vašemu účtu nebo telefonnímu číslu. Pokud útočí přes aplikace nebo webovky, kontaktujte poskytovatele služby a nahlaste ho.
- Oznamte útok – vždycky se svěřte blízké osobě. Parťák vám poskytne citovou podporu a pomůže vám se sběrem usvědčujících důkazů.
- Nebojte se vyhledat pomoc specialistů – kontaktujte školu a specializované instituce jako jsou policie, pedagogicko-psychologická poradna, střediska výchovné péče a intervenční služby specializující se na řešení kyberšikany.
- Žádejte konečný verdikt – po prošetření celého případu trvejte na konečném stanovisku všech zúčastněných institucí.
- Zabraňte dalším útokům prevencí – zabezpečte si sociální sítě a veškeré přístroje bezpečným heslem, nastavte si podmínky soukromí tak, aby vaše příspěvky viděli opravdu jen ti, u kterých to chcete. Vždy se odhlašujte ze svého účtu a neukládejte si heslo. Přemýšlejte dvakrát nad tím, co kam napíšete a jaké materiály zveřejníte.
Sexting a jeho následky
Pokud s někým dalším sdílíte intimní fotky a důvěrné informace, může je dotyčný použít proti vám. Nejčastěji k vydírání nebo k pomstě.
PŘÍBĚH: Jana se rozešla s Honzou. V době, kdy spolu chodili, poslala Jana Honzovi na mobil svou intimní fotku. Po rozchodu se Honza chtěl Janě pomstít a fotku zveřejnil na internetu.
Kvízy
Podklady ke stažení
-
Příručka pro děti i rodiče: Internetem Bezpečně
Příručka autora Romana Kohouta je určená dětem od 6 do 12 let. Vysvětluje rizika, se kterými se mohou při používání internetu setkat, a nabízí, jak se o internetovou bezpečnost postarat.
Stáhnout soubor (file) -
Infolist: Kyberšikana
Šikanovat někoho online je stejně špatné jako šikanovat někoho v běžném životě.
Stáhnout soubor (file) -
Metodický námět na výukové aktivity: KyberšikanaStáhnout soubor (file)
-
Kyberšikana - metodický pokyn MŠMT k prevenci (vč. řešení)Stáhnout soubor (file)
-
Pravidla bezpečného používání internetu - příručka pro rodiče
Prevence by vždy měla začínat doma. Příručka, kterou vydala platforma E-Bezpečí při Univerzitě Palackého Olomouc.
Stáhnout soubor (file)