Úvod do tématu (1/9)
Se šikanou se většinou poprvé setkáme v dětství a škola plná vrstevníků pro ni poskytuje ideální podmínky. Ubližování slabším, vysmívání se, zesměšňování, krádeže svačin, vysypávání tašek a penálů. Je páchaná jednotlivci i třídní partičkou, velmi často za přispění nebo tichého souhlasu dalších spolužáků. Šikana bývala alespoň poměrně snadno viditelná. Až do okamžiku, kdy se změnila v kyberšikanu.
Kybernetická šikana (cyberbullying) je šikana v digitálním prostředí. Děti i dospělí se mohou stát jejím terčem skrz svůj mobil, sociální sítě, počítačové hry, chatovací aplikace, diskuzní fóra a skupiny, fotografie a videa. Cíl je jasný – ztrapnit, zesměšnit, ohrozit, zastrašit a celkově oběti ublížit.
Pokusy bránit se jsou u šikany a kyberšikany zásadní i pro agresory samotné, chtějí a potřebují, aby oběť reagovala. Proto je potřeba se šikaně bránit chytře, strategicky, a zachovat chladnou hlavu.
Kvízy
Podklady ke stažení
-
Příručka pro děti i rodiče: Internetem Bezpečně
Příručka autora Romana Kohouta je určená dětem od 6 do 12 let. Vysvětluje rizika, se kterými se mohou při používání internetu setkat, a nabízí, jak se o internetovou bezpečnost postarat.
Stáhnout soubor (file) -
Infolist: Kyberšikana
Šikanovat někoho online je stejně špatné jako šikanovat někoho v běžném životě.
Stáhnout soubor (file) -
Metodický námět na výukové aktivity: KyberšikanaStáhnout soubor (file)
-
Kyberšikana - metodický pokyn MŠMT k prevenci (vč. řešení)Stáhnout soubor (file)
-
Pravidla bezpečného používání internetu - příručka pro rodiče
Prevence by vždy měla začínat doma. Příručka, kterou vydala platforma E-Bezpečí při Univerzitě Palackého Olomouc.
Stáhnout soubor (file)