Zpět na webový portál

Cizí lidé jsou cizí i na internetu (3/5)

Stejně jako kdekoliv jinde na internetu, ani na seznamce nikdy nemáte 100% jistotu, že se bavíte s tím, koho vidíte na obrazovce. Sítě jsou plné falešných profilů. A nejde jen o zábavu partičky teenagerů nebo někoho, kdo se nudí a chce ubít čas.

Za falešným profilem se často skrývá někdo, komu jde o vaše peníze. Bude si s vámi týdny psát, aby získal potřebnou důvěru. A pak přijde se srdceryvným příběhem a prosbou a pomoc. Případy, kdy lidé úplně neznámému člověku po internetu zaplatili i stovky tisíc korun, jsou běžnější, než si myslíte.

Poslední – a jednou z nejvážnějších – hrozeb v on-line prostoru jsou násilníci a sexuální predátoři. Většina z nich se na začátku může chovat nevinně. Zajímají se o váš život (sbírají důležité osobní informace), snaží se navodit pocit „souznění“. Když o vás vědí dost, přijde prosba o „neveřejnou“ fotku. Když ji dostanou, buď ji prodají na pornoweb, případně vás s ní dřív nebo později začnou vydírat. Vydíráním většinou získávají i další, často o hodně odvážnější fotky nebo videa.

Posílání „sexy fotek“ prostě není sexy. A to i v případě dlouhodobého vztahu, natož s někým, koho teprve poznáváte.

Kvízy

Podklady ke stažení

Videa