Zpět na webový portál

Bezpečné používání cloudových úložišť (4/4)

Cloudová úložiště často používáte, i když o tom nevíte. Máte-li telefon s Androidem, získali jste účet u Googlu a s tím spojený Disk Google i Fotky Google. Stejně tak je to u iPhone, tam máte iCloud, do kterého se ukládají nejenom zálohy, ale i vaše fotografie a dokumenty.

Pro úložiště na internetu (a cloudová úložiště obzvlášť) platí hlavně to, že jde stále o veřejný prostor a rozhodně tam nepatří žádné opravdu důvěrné dokumenty či fotografie. Pokud vám někdo hackne účet nebo někomu umožníte přístup, dostane se ke všemu, co máte v „cloudu“ uložené.
Chraňte si tedy tato úložiště silným heslem a rozhodně i dvoufázovým ověřením. Tak, jak to už bylo popsáno u zabezpečování e-mailu a sociálních sítí.

Soubory z cloudových úložišť budete často sdílet s dalšími lidmi, proto pamatujte, že pokud něco sdílíte odkazem, který nevyžaduje, aby druhý člověk měl v úložišti účet, tak jste onu sdílenou věc zpřístupnili komukoliv. Stačí, aby někdo další získal odkaz.

Pamatujte také, že data v cloudu jsou chráněna proti ztrátě, ale nikdy to není dokonalé a vždy může dojít k tomu, že se vám ztratí. Cloud tedy rozhodně nemějte jako jediné místo, kde máte soubory uložené.

Kvízy

Podklady ke stažení

Videa